Dalmierz DLE 50

5. Montaż ościeżnicy
zastosowanie dalmierzaPo prawidłowym ustawieniu ościeżnicy można przystąpić do jej zamocowania. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • w warstwie muru: poprzez kotwy przewiercane przez ościeżnicę (w tych miejscach, w szczelinie między ościeżnicą a murem, powinny znaleźć się drewniane dystanse),
  • w warstwie ocieplenia: poprzez kotwy mocowane do ościeżnicy i muru.

Do wykonywania otworów w ościeżnicy należy używać przedłużonych wierteł, aby nie uszkodzić wiertarką ramy. Przy rozmieszczaniu łączników (kotew mocujących) należy zachować dwie zasady:

  • każdy ramiak powinien być zamocowany na odległość 15-20 cm od narożnika,
  • dodatkowe mocowania na długości: w odstępach co 70 cm (maksymalnie 80 cm dla okien drewnianych).

Takie pomiary wykonuje się zwykle przy użyciu miary. Jeśli jednak monter posiada DLE 50, który jest urządzeniem bardzo małym i poręcznym, może także przy tej czynności z niego skorzystać. Wystarczy, że przyłoży w odpowiednie miejsce ościeżnicy dalmierz i łatwo wtedy może ustalić wymagany wymiar. Po zamontowaniu ościeżnicy należy sprawdzić jeszcze raz nie tylko jej pion i poziom, ale także obie przekątne. Jeśli są one równe, to jest to gwarancja, że okno zostało prawidłowo zamontowane. W tej czynności również przyda się dalmierz. Dla zapominalskich przydatna okaże się funkcja pamięci, dzięki której nie trzeba zapisywać otrzymywanych pomiarów, wystarczy wprowadzić je do pamięci.

6. Uszczelnianie
Ostatnią czynnością przy montażu okien jest uszczelnianie połączenie ościeżnicy i muru za pomocą montażowej pianki poliuretanowej. Jej nadmiar obcina się po wyschnięciu. Bardziej nowoczesnym sposobem jest stosowanie systemów taśm montażowych, które składają się z trzech elementów: taśmy zewnętrznej i wewnętrznej oraz taśmy rozprężnej umieszczanej w szczelinie między ościeżnicą a murem.

Malowanie ścian
Pomiary odległości oraz obliczanie powierzchni i kubatur to rutynowe czynności w pracy malarza pokojowego. Nakłady czasu i wysiłku związane z wykonaniem tych zadań są uzależnione od dokładności narzędzia pomiarowego oraz od komfortu jego obsługi.

Odchodzą w zapomnienie czasy, kiedy malarze mierzyli elewację, spuszczając z dachu taśmę pomiarową, a do sprawdzania rozmiaru pomieszczeń standardowo wykorzystywano calówkę. Dawniej często trzeba było czołgać się po podłodze lub ryzykować zdrowiem, starając się wejść jak najwyżej, by miarką wyznaczyć wysokość pomieszczenia.

Wyniki musiały być szybko zanotowane, aby później na ich podstawie wykonać odpowiednie obliczenia. Nieraz wykonane pomiary wymagały powtórzenia, jeżeli któryś z wyników źle został zapisany, a jedna niepoprawnie zmierzona odległość psuła efekt długiej pracy. Dziś lekarstwem na te bolączki jest dalmierz DLE 50 firmy Bosch. Przyrząd mający zaledwie 10 cm długości jest najmniejszym dalmierzem laserowym na świecie. Dzięki małym rozmiarom i ergonomicznej budowie jest komfortowy w użyciu. Mieści się w każdej kieszeni, więc może być zawsze dostępny pod ręką.

Przyciski opatrzone symbolami służą do przełączania się pomiędzy funkcjami pomiarowymi: odległość, powierzchnia, kubatura lub pośredni pomiar wysokości z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa. W ustawieniu domyślnym dalmierz laserowy wykonuje pomiar od tylnej krawędzi przyrządu. Powtórne naciskanie przycisku zmienia punkt początkowy pomiaru na krawędź przednią, wbudowany gwint do statywu lub rozkładany ogranicznik. Duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest wyjątkowo wygodny w użyciu.
Dalmierz bardzo dobrze poradzi sobie z przeliczeniem ilości farby potrzebnej do pomalowania apartamentu w starej kamienicy z lat dwudziestych. Zadanie wykonania pomiarów pomieszczeń o nierównych posadzkach, z wykuszami i balkonami, kosztowało dotychczas sporo czasu - teraz praca postępuje znacznie szybciej. Dalmierz DLE 50 umożliwia wykonanie wszystkich potrzebnych pomiarów w ciągu paru sekund, za naciśnięciem przycisku. Można nim mierzyć odległości do 50 m, przy czym typowa dokładność pomiarowa wynosi +/- 1,5 mm. Także rozkładany ogranicznik okazuje się bardzo praktyczną cechą przyrządu, ponieważ umożliwia pomiar odległości bezpośrednio z narożników, a podczas jego wykonywania na wyświetlaczu pojawia się symbol wskazujący punkt początkowy odległości. Zapobiega to błędom oraz konieczności ponownego wykonania pomiaru. Mieszkanie zmierzone w kilka minut. Kolejne wyzwanie - pomiar klatki schodowej w budynku. To również doskonałe zadanie dla dalmierza DLE 50 Professional firmy Bosch.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także