Dachy zielone - systemy Sopranature®

Dachy zielone - systemy Sopranature®

Jednym z głównych priorytetów architektury, uwzględniającym aspekty ekologii, jest „odzyskiwanie” terenów zielonych wykorzystanych pod zabudowę. Zadanie to jest realizowane przez firmę SOPREMA poprzez zakładanie zieleni na dachach budynków.

dachy zielone

Aktualnie dachy zielone to przykład nowoczesnego rozwiązania, przy którego projektowaniu uwzględnia się zagadnienia architektoniczne, ekologiczne i techniczne. Dlatego dużo uwagi należy poświęcić na odpowiedni dobór materiałów pod względem konstrukcyjnym, termoizolacyjnym, a także hydroizolacyjnym. Takie działanie zagwarantuje poprawne zaprojektowanie i wykonanie dachu zielonego w najdrobniejszych szczegółach.

Rola dachów zielonych we współczesnej architekturze systematycznie rośnie wprowadzając ogromną wartość architektoniczno-ekologiczną zwłaszcza w silnie zurbanizowanej i zaludnionej przestrzeni miasta. Oddziaływają na środowisko poprawiając mikroklimat, polepszając tym samym jakość życia. Tendencja polegająca na zwiększającej się liczbie dachów zielonych staje się alternatywą dla osiedli z tzw. wielkiej płyty i jednocześnie popularną formą współczesnej architektury. Nadają charakterystycznego wyglądu harmonijnie wpisując się w otoczenie i wprowadzają nową jakość.

 dach zielony na wiacie garażowejdach zielony dwuspadowy

Systemy Sopranature® można stosować na każdego rodzaju budynku. Dzięki różnorodności proponowanych rozwiązań systemy dostosowują się do każdego rodzaju budynków, np. biurowych, przemysłowych, mieszkalnych, użyteczności publicznej w siedliskach zbiorowych lub indywidualnych. Konstrukcja budynku, na którym możemy zastosować dach zielony w Systemie Sopranature® może być wykonana z drewna, stali lub betonu. Tę różnorodność zawdzięczamy m. in. rozbieżnościom wagowym systemów od 30 kg/m² do ponad 325 kg/m². Na te wszystkie dachy, często o najróżniejszej konstrukcji Soprema może zaproponować szeroki zakres wariantów roślinnych. Poczynając od tych najprostszych ekstensywnych, jak System TUNDRA, poprzez System PAMPA – kwietna łąka, aż po System LANDE – rozwiązanie intensywne. Dzięki tej różnorodności, swobodzie wyboru i estetyce mamy możliwość wyboru systemu Sopranature ® umożliwiającą optymalną integrację w każdym środowisku.

dach zielony w mieścieSzeroka gama roślin i materiałów pozwala na dostosowanie systemów do różnych warunków klimatycznych na obszarze całej Polski. Z ponad 20-letnim doświadczeniem na arenie międzynarodowej Dział Sopranature® firmy Soprema Polska jest w stanie zaoferować konkretne rozwiązania dla różnych stref klimatycznych. Dzięki niewielkiej własnej produkcji roślin zwłaszcza dla rozwiązań ekstensywnych ten dobór jest dużo łatwiejszy. Systemy Sopranature® możemy stosować na obiektach nowych lub już istniejących. Renowacja hydroizolacji na starszym budynku jest dobrą okazją, aby wykonać na nim tego typu przedsięwzięcie. Założenie nowej roślinności na dachu może zdecydowanie podwyższyć standard obiektu.

System Sopranature® może być stosowany w remoncie pod warunkiem, że wykonana membrana dachowa jest antykorzenna i że wybrane rozwiązanie jest dopuszczalne mimo dodatkowego obciążenia spowodowanego przez wagę kompleksu. Dział Sopranatur ® zapewnia wszystkie niezbędne porady do realizacji takich rozwiązań, aby były one bezpieczne.

trawnik na dachu

Zalety dachów zielonych Sopranature®

 • poprawiają mikroklimat w otoczeniu budynku oraz w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod konstrukcją dachu (rośliny poprzez wydzielaną wilgoć w postaci pary
 • obniżają temperaturę powietrza dzięki czemu w pomieszczeniach pod zielonym dachem
 • nie ma potrzeby instalacji urządzeń klimatyzacyjnych)
 • oczyszczają powietrze atmosferyczne z różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych o charakterze organicznym i mineralnym
 • obniżają stężenie wielu szkodliwych substancji gazowych
 • tłumią hałas o 8 dB lepiej niż tradycyjne dachy
 • odciążają system kanalizacji deszczowej (retencja wody)
 • mają wyższą odporność ogniową niż tradycyjne dachy
 • zwiększają współczynnik izolacji termicznej dachu - chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem i oziębianiem zimą
 • zmniejszają dzienne wahania temperatury
 • chronią pokrycie dachowe przed wpływem mrozu
 • zabezpieczają dach przed promieniami UV
 • zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom pokrycia dachu np. przez uderzenia gradu
 • zmniejszają ryzyko uszkodzeń pokrycia dachowego przez siłę ssącą wiatru
 • poprawiają estetykę dachu
Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Muszyński

Źródło: Soprema Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także