Dachy użytkowe - technologie

Dachy użytkowe - technologie

Istotą trwałości i szczelności tarasów i balkonów realizowanych w systemie Trelleborg jest prawidłowy dobór warstw w oparciu o najwyższej klasy skandynawskie materiały hydroizolacyjne w połączeniu z inżynierskim doświadczeniem w polskich warunkach.

dach użytkowy

Są to dachy balastowane tzn. warstwy izolacyjne montowane luzem i dociśnięte warstwą zewnętrzną, którą tworzy:

  • gres na zbrojonej szlichcie betonowej,
  • płyty lub kostka z betonu prasowanego na podbudowie,
  • deski na legarach.

Brak trwałego zespolenia ze stropem eliminuje naprężenia pochodzące od konstrukcji budynku. Zalecamy konstrukcję tarasu pogrążonego, bez klasycznego okapu. Dach po całym obrysie jest ograniczony ścianami budynku i attykami. Odwodnienie jest projektowane w attykach lub w stropie. Konstrukcja bezspadkowa jest dopuszczalna, lecz niezalecana.

taras na dachu

Hydroizolacja

Za szczelność odpowiada membrana epdm Elastoseal (zwana kolokwialnie gumą) dostarczana na wymiar. Fabryczna prefabrykacja hydroizolacji ogranicza ilość skomplikowanych prac na budowie i przyspiesza realizację. Membrana jest układana na połaci luzem bez naciągania. Na powierzchni betonowej zalecana warstwa poślizgowa z folii PE o grubości 0,2 mm lub włókniny igłowanej o gramaturze 200, gdy powierzchnia jest źle zatarta. Do attyk i ścian membrana jest klejona. System obejmuje komplet elementów uszczelniających do wykonania wszelkich detali w technologiach zgrzewania automatem, ręcznie i klejenia.

Drenaż
Sprawne odprowadzenie wody, ochronę każdego typu hydroizolacji i trwałość warstw użytkowych tarasu gwarantują membrany kubełkowe Platon. Konstrukcja i surowiec pozwalają mieć pewność, że drenaż będzie skuteczny i trwały niezależnie od obciążeń, jakim zostanie poddany.
Platon Double Drain jest zalecany pod gres na zbrojonej szlichcie betonowej. Ten rodzaj drenażu zapewnia przestrzeń pod wylewką na zamarzającą wodę. Dzięki temu beton nie pęka na skutek mrozu.
W tarasach o konstrukcji odwróconej rekomendujemy Platon Perfo Drain, który eliminuje ciśnienie hydrostatyczne pod termoizolacją z polistyrenu ekstrudowanego.

Termoizolacja
Taras w konstrukcji odwróconej wymaga zastosowania termoizolacji odpornej na wodę. Zalecamy polistyren ekstradowany odpowiedni do projektowanych obciążeń. W dachu z tradycyjnym układem warstw wystarczającym materiałem jest styropian EPS 100. Zastosowanie dwóch warstw zamontowanych z przesunięciem eliminuje mostki termiczne na krawędziach płyt.

Detale
Warstwę zewnętrzną na attykach i cokołach należy montować w technologii klejenia bez stosowania klinów w narożnikach. Do mocowania styropianu zalecamy jakościowe zaprawy elastyczne.
Bariery i balustrady powinny być kotwione do boku płyty stropowej. Mocowanie w płycie tarasu przebija izolację przeciwwodną, jest bardzo trudne do uszczelnienia i zmniejsza żywotność tarasu lub balkonu.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także