Czym wykończyć wymurowaną ścianę?

Prawidłowa powłoka malarska powinna zapewniać właściwą ochronę podłoża przed działaniem czynników zewnęt

Czym wykończyć wymurowaną ścianę? - zdjęcie 1

rznych oraz sprzyjać uzyskaniu odpowiedniego efektu dekoracyjnego. Może on zostać osiągnięty, jeśli spełnimy pewne podstawowe warunki.

Warunki te to m.in. odpowiednie przygotowanie podłoża, zastosowanie wyrobów odpowiedniej jakości i wybór właściwej technologii pracy.

Nowo wymurowaną ścianę przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio wykończyć. Możemy tutaj wybierać spośród kilku technologii. Najbardziej popularną metodą jest wykonanie na surowym murze tynku,  a następnie jego pomalowanie.
Do wykonania tynków wewnętrznych możemy wybrać:

  • tynk gipsowy lub gładź gipsową,
  • tynk cementowo-wapienny,
  • mineralny szlachetny tynk cienkowarstwowy

Tynki i gładzie gipsowe nadają się do wykonywania wypraw tynkarskich wyłącznie wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych o wilgotności do 70%. Można je także układać w kuchniach i łazienkach budynków mieszkalnych, w których wilgotność może dochodzić do 80%, ale tylko wówczas gdy nie utrzymuje się ona nie dłużej niż 10 godzin na dobę. Tynki gipsowe (takie jak np. lekki tynk gipsowy CEKOL TLG-48) można nakładać maszynowo za pomocą agregatu tynkarskiego, co znacznie ułatwia i skraca czas pracy. Oprócz tynków gipsowych maszynowych, są też tynki gipsowe do nakładania ręcznego (np. lekki ręczny tynk gipsowy CEKOL TR-49). Tynki ręczne zalecane są do tynkowania glifów okiennych wewnątrz pomieszczeń i osadzania profili czy tynkowania niewielkich powierzchni.
Prawidłowo wykonany tynk gipsowy odznacza się bardzo dużą gładkością i po wyschnięciu nadaje się bezpośrednio do malowania. Przy odbiorze tynków gipsowych sprawdza się przede wszystkim: grubość, gładkość i przyczepność do podłoża całej powierzchni. Na powierzchni tynku nie mogą występować: trwałe zacieki, wykwity, wypryski, spęcznienia, pęknięcia czy widoczne miejscowe nierówności.

                 Czym wykończyć wymurowaną ścianę? - zdjęcie 2

Tynki cementowo-wapienne, takie jak, np. CEKOL ZT-02 służą do wykonywania tynków tradycyjnych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. CEKOL ZT-02 to cementowo wapienny tynk maszynowy. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, piwnice, garaże, pomieszczenia techniczne, a także w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Kiedy budynek nie wymaga ocieplenia, a zewnętrzny tynk musi być nałożony w grubszej warstwie zastosowanie cienkowarstwowego tynku szlachetnego jest ograniczone. W takiej sytuacji najlepiej zastosować tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Można go układać w grubszych warstwach, co ma także istotne znaczenie przy dużych nierównościach ścian. Po związaniu tynk cementowo-wapienny jest mrozo- i wodoodporny. Po nałożeniu stanowi bardzo dobre podłoże przed układaniem wszelkiego rodzaju okładzin. Posiada lekko chropowatą powierzchnię i jest bardzo dobrym podkładem pod tynki szlachetne. Grubość warstwy od 6 mm do 20 mm. Uziarnienie tynku CEKOL ZT-02 wynosi około 0,5 mm. Powierzchnia takiego tynku jest płaska, ale nie jest jednak idealnie gładka (ze względu na uziarnienie zaprawy). Jeżeli chcemy, aby powierzchnia odznaczała się idealną gładkością możemy tynk cementowo-wapienny wygładzić za pomocą mas i gładzi szpachlowych. Wewnątrz budynku mogą to być gładzie gipsowe natomiast na zewnątrz i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności do wygładzenia tradycyjnego tynku centowo-wapiennego trzeba stosować gładzie cementowe. Przed położeniem gładzi na tradycyjnym tynku należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Tynk musi być wyschnięty i wysezonowany. Należy również powierzchnię tynku zagruntować za pomocą emulsji gruntującej (CEKOL DL-80). Zastosowanie emulsji gruntującej zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża a tym samym przyczyni się do poprawienia przyczepności nowo nakładanej warstwy.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także