Czym wykończyć wymurowaną ścianę?

Dekoracja ścian
Z wyrobów gipsowych do dekoracji ścian wewnątrz pomieszczeń doskonale nadaje się biała masa szpachlowa CEKOL C-45 lub gładź szpachlowa CEKOL GS-200. Z pomocą tych wyrobów można wykonać zarówno powierzchnie gładkie. Doskonale sprawdzają się one także w przypadku różnych struktur. Wykończenie ściany w niestandardowy sposób ma ostatnio wielu zwolenników. Efektownie wykonana faktura cieszy nasze oko zdobiąc nasz dom czy mieszkanie.
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie podłoża. Musi być ono zwarte i nośne, oczyszczone z wszelkich luźnych elementów i kurzu, stare powłoki malarskie należy usunąć. Podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Po wyschnięciu emulsji gruntującej możemy przystąpić do wymieszania masy, a następnie fakturowania.

Na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności należy stosować wyroby cementowe, które posiadają naturalną odporność na działanie wilgoci. Cementowe tynki dekoracyjne firmy CEDAT to CEKOL C-35 Gładki tynk elewacyjny, CEKOL C-35 „Baranek” o dwóch uziarnieniach1,5 mm i 2,5 mm oraz CEKOL C-35 „Kornik” o ziarnie 2 i 3 mm. Są to tynki barwy białej, co znacznie ułatwia ich malowanie na dowolny kolor. Tynki cienkowarstwowe wymagają przed nałożeniem odpowiedniego przygotowania podłoża, nakłada się je w cienkich warstwach, więc podłoże musi być równe, gdyż nie można zbytnio pogrubić powierzchni tynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest otynkowanie „surowej” ściany za pomocą tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego, a następnie wykończenie jej tynkiem cienkowarstwowym. Wykończenie wymurowanej ściany za pomocą tynków cementowych lub gipsowych nie ogranicza wymiany pary wodnej i gazów z otoczeniem – „ściany oddychają”, odznaczają się trwałością, są odporne na korozję biologiczną, niektóre tynki można nakładać maszynowo, co znacznie skraca czas pracy i wykończenie powierzchni, powierzchnia nadaje się do malowania wszystkimi rodzajami farb – mamy możliwość uzyskania ściany praktycznie w każdym kolorze.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mgr inż. Kamil Wiśniewski

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Cedat

Polecamy Ci również

Zobacz także