Czym ocieplić dom? Styropian grafitowy Swisspor LAMBDA

Czym ocieplić dom? Styropian grafitowy Swisspor LAMBDA

Co wyróżnia styropiany grafitowe i dlaczego warto zastosować je do ocieplenia domu? Odpowiedź sprowadza się do ich właściwości termoizolacyjnych.*

coraz więcej Polaków ociepla domy styropianem Swisspor Lambda Styropiany grafitowe mają nawet o 30% lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę przed utratą ciepła, poprawiają estetykę budynków i sprawiają, że inwestycja w termoizolację jest naprawdę racjonalna z punktu widzenia ekonomicznego. Styropian grafitowy to prawdziwy wybór dla smart shoperów - ludzi kupujących z głową.

Jak parametry styropianu wpływają na wygląd domu

Grubość warstwy ocieplenia, którą musimy zastosować w danym budynku znacząco wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Przy obecnych wymaganiach prawnych termoizolacja z tradycyjnego, białego styropianu o współczynniku λ = 0,040 lub 0,045 [W/mK] będzie bardzo gruba. Ograniczy to swobodę projektowania wpłynie negatywnie na wygląd budynku. Zbyt grubą termoizolację fasady trudno w estetyczny sposób zlicować z fundamentami. Zbyt gruba termoizolacja fasady rodzi również efekt „okien strzelniczych” (bardzo głębokie wnęki na stolarkę) oraz zmniejsza dostęp światła słonecznego do wnętrza. Z tego powodu, coraz większą popularność zyskują materiały termoizolacyjne do ocieplania domu o niskich współczynnikach λ. W ich przypadku już cienka warstwa zapewnia skuteczną izolację termiczną. Do takich materiałów należą styropiany grafitowe Swisspor LAMBDA, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (od 0,030 do 0,033 [W/mK] ).

paczka styropianu Swisspor LAMBDA Ocieplenie domu a rachunki za ogrzewanie

Dobrze ocieplony budynek to niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak oszczędzanie zależy od kosztów jakie poniesiemy na energię oraz od kosztu wykonania termoizolacji. Im lepszy -  czyli niższy - współczynnik przewodzenia ciepła λ, tym wyższa cena materiału izolacyjnego. Większość materiałów izolacyjnych o niskich współczynnikach λ jest tak droga, że nawet wieloletnie oszczędności na rachunkach za energię nie są w stanie zrekompensować ich kosztu. Na tym tle styropiany grafitowe Swisspor LAMBDA, wyróżniają się niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do korzyści.

Koszt ocieplenia, czyli nie tylko styropian

Ze względu na bardzo korzystną cenę, najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym do ocieplania domu jest biały styropian. Jednak spełnienie obecnych wymagań prawnych odnośnie termoizolacyjności sprawia, że jego warstwa będzie bardzo gruba, co wymaga dłuższych kołków, szerszych parapetów oraz więcej materiałów potrzebnych do obróbki stolarki drzwiowej i okiennej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Metr sześcienny styropianu grafitowego zaizoluje większą powierzchnię ze względu na mniejszą grubość warstwy izolacyjnej. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego łączna różnica między termoizolacją wykonaną ze styropianu białego i z styropianu grafitowego LAMBDA wyniesie kilkaset złotych.

płyty styropianu Swisspor LAMBDA MAX fasadaStyropian – kompleksowe rozwiązania

Pomimo tego, że cena metra sześciennego szarej LAMBDY jest wyższa niż cena metra sześciennego styropianu białego, duża część klientów, szczególnie tych ocieplających lub budujących dom, wybiera styropian LAMBDA. W skład rodziny szarych styropianów Swisspor LAMBDA wchodzą: LAMBDA WHITE fasada, LAMBDA MAX fasada, LAMBDA PLUS fasada, LAMBDA 100 dach podłoga, LAMBDA MAX dach podłoga, LAMBDA PLUS dach podłoga oraz HYDRO lambda. Jest to komplet materiałów do ocieplania domu z ręki jednego, renomowanego producenta. Dobry wybór dla tych, którzy ocieplają z głową.

Styropian nowej generacji

Na szczególną uwagę zasługuje styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada. Są to pierwsze na rynku polskim płyty nowej generacji, które łączą w sobie zalety szarego i białego EPS. Takie rozwiązanie eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie co znacznie ułatwia i ogranicza koszty jego stosowania. Dzięki swoim właściwościom Swisspor LAMBDA WHITE fasada  jest szczególnie dedykowany do stosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 w kategorii płyty styropianowe.

Więcej informacji na stronie www.lambda.swisspor.pl
oraz na www.facebook.com/swisspor.lambda

Czym ocieplić dom? Styropian grafitowy Swisspor LAMBDA - zdjęcie 4

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Edyta Sauć, Krajowy Doradca Techniczny Swisspor Polska

Źródło: Swisspor Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także