Czy warto zbudować dom energooszczędny?

Czy warto zbudować dom energooszczędny?

Zastanawiając się nad wyborem termoizolacji powinniśmy zastosować materiały o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Tradycyjne materiały mają taki współczynnik na poziomie λ = 0,040 W/(m·K). Dach wykonany w systemie dachu energooszczędnego powinien mieć grubość min. 26 cm, gdzie standardowa wysokość krokwi wynosi 16-18 cm. Stosując materiały o niższym współczynniku λ = 0,023 W/(m·K) możemy tę grubość zredukować nawet do 15 cm.
materiały ociepleniowe - współczynnik przewodzenia ciepła

ocieplenie wełną - błędyZupełnie odrębnym aspektem jest jakość wykonywanych prac przez niektóre firmy budowlane. Każdemu z nas zależy, aby ocieplone wełną poddasze, między krokwiami nie wyglądało w taki sposób jak przedstawia zdjęcie po prawej stronie.

Grubości termoizolacji
Zakładając, że koszt budowy nowego domu wyniesie 500000 zł, a koszt termoizolacji wynosi 3%  wartości inwestycji – 15000 zł, to koszt podwojenia wydatków na termoizolację to dodatkowe 15000 zł.

Roczne koszty ogrzewania takiego budynku wynoszą ok. 7000 zł. Oszczędności wynikające z podwojenia izolacji to 3000 zł. Według przeprowadzonej analizy zwrot dodatkowych nakładów na termoizolacje nastąpi po 5 latach, natomiast cen gazu wzrośnie o 10%. Może więc się okazać, że okres zwrotu skróci się do 3 lat.

Jednym ze sposobów na znaczną poprawę parametrów termoizolacyjnych jest ułożenie płyt EcoTherm o grubości zaledwie 5 cm, o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych pod krokwiami. W połączeniu z wełną między krokwiami daje nam to możliwości sklasyfikowania naszego dachu do standardu dachu energooszczędnego.

płyty izolacyjnezastosowanie płyt izolacyjnych
Innym rozwiązaniem jest wykonanie termoizolacji w systemie nakrokwiowym, umożliwiającym usunięcie wszystkich miejsc narażonych na ucieczkę ciepła, np. krokwi oraz jest możliwość pozostawienia odsłoniętych krokwi i deskowania, co zwiększa estetykę poddasza.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: EcoTherm

Polecamy Ci również

Zobacz także