Ciepły dom to oszczędność pieniędzy

Ciepły dom to oszczędność pieniędzy

Minusowe temperatury generują większe zapotrzebowanie na ogrzewanie, a jakby tego było mało - od października obowiązują nas nowe, wyższe ceny gazu. Właściciele domów i innych nieruchomości mają więc wyraźne powody do niepokoju: co zrobić, by płacić mniej za energię?

Zdaniem analityków Eurostat, Polska jest jednym z najdroższych krajów Europy pod względem kosztów utrzymania domu. Statystyczna trzyosobowa rodzina musi przeznaczyć w naszym kraju średnio niemal 16% wydatków konsumpcyjnych na zarządzanie swoim domem, z czego większość kosztów pochłania ogrzewanie i elektryczność.

Z pewnością pierwszą i zarazem podstawową przyczyną wysokich wydatków na ogrzewanie w Polsce są minusowe temperatury, które generują coraz większe zapotrzebowanie na opał.

Drugą jednak równie ważną kwestią jest stan techniczny budynków, który w sposób znaczący wpływa na ponoszone przez nas koszty ogrzewania. Większość osób narzeka więc na pogodę, na rosnące ceny energii, nie zastanawiając się, jak we własnym zakresie zminimalizować konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Tymczasem zasada jest prosta: dom ocieplony – to wymierne korzyści finansowe

„Niewielu właścicieli domów jednorodzinnych zdaje sobie sprawę z tego, że aż 30-40% ciepła ucieka z budynku przez ściany zewnętrzne – mówi Sławomir Cichoński, ekspert ds. ociepleń z firmy Baumit. – Tymczasem takie straty to ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Aby zaoszczędzić jak najwięcej energii, warto zawczasu zainwestować w nowoczesny system izolacji cieplnej. Jeśli nie jest to możliwe na etapie budowy czy projektowania domu, można takiego zabiegu dokonać również w późniejszym okresie eksploatacji budynku.”.

Zdaniem ekspertów, nie ma budynku, którego nie dałoby się ocieplić. Nawet stare kamienice ze zniszczoną elewacją można uratować przed całkowitym wyziębieniem.

„Dwa lata temu odziedziczyłem stary dom po dziadkach – mówi 34-letni Kuba spod Oławy. – Niestety entuzjazm szybko ustąpił miejsca chłodnej kalkulacji, gdy okazało się, że dom nie radzi sobie z mroźną zimą. Mimo nowoczesnego ogrzewania, które zainstalowałem tuż po przeprowadzce, w domu wciąż panowały temperatury zbliżone do tych na zewnątrz. Wymieniłem okna, ale i to niewiele pomogło. Dopiero obraz z kamery termowizyjnej pokazał, że wszystkiemu winne są ściany budynku. Cienka i stara izolacja termiczna sprawiała, że przez nie uciekało najwięcej ciepła.”


Obraz z kamery termowizyjnej wyraźnie                Ten sam dom po ociepleniu - straty ciepła
wskazuje miejsca, gdzie straty ciepła                    są minimalne
są największe

Mroźna zima to test dla naszego domu i portfela. Okazuje się, że pieniądze wydane na opał, mogą ulatniać się wraz z ciepłym powietrzem na zewnątrz budynku. A co będzie za rok, za dwa, kiedy ceny gazu, prądu i oleju będą rosły w zastraszającym tempie? Dlatego z myślą o przyszłości, warto inwestować w izolację termiczną budynku. Właściwie przeprowadzone ocieplenie (przy użyciu kompleksowego systemu jednego producenta) jest w stanie nawet dwukrotnie obniżyć straty energii. Ale dobra izolacja cieplna to nie tylko inwestycja na zimę. Podczas gdy w niskich temperaturach zachowuje ona ciepło wewnątrz budynku, latem – działa jak klimatyzacja. Ściany się nie nagrzewają, a pomieszczenia pozostają przyjemne chłodne. I znów oszczędzamy na energii!

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baumit

Zobacz także