Ciepłe mieszkanie

5
Ciepłe mieszkanie

montaż płyt izolacyjnychRozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz.

Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania. Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych. Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego zostało przeprowadzone w lutym 2011 r.
w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

ściana bez izolacji - spoinyściana bez izolacji - rozkład temperatury

Poprawa warunków wewnętrznych

Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami izolacyjnymi. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy 1. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

ściana ocieplona od wewnątrzściana ocieplona od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami izolacyjnymi charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

Parametry cieplne - fakty i liczby

Chęć uzyskania komfortu cieplnego i zmniejszenia wydatków za energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń łączy lokatorów większości budynków mieszkalnych. Ta kwestia szczególnie dotyczy jednak mieszkańców starszych kamienic i osiedli z wielkiej płyty, a więc obiektów, które powstały przed 1991 rokiem. Wielka płyta od początku lat 50-tych aż do połowy lat 80-tych XX wieku była najbardziej rozpowszechnionym typem budownictwa w dużej liczbie polskich miast. Obowiązujące wówczas standardy cieplne były przy tym zdecydowanie niższe niż obecnie. W latach 60-tych normy budowlane (kolejno PN-57/B-02405, PN-64/B-03404 i PN-74/B-03404) nie były bardzo restrykcyjne – maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosił
1,16 W/(m²·K).
W późniejszym okresie, w latach 80-tych, wymaganie zaostrzono do poziomu 0,75 W/(m²·K), a dekadę później do wartości 0,55 W/(m²·K). W porównaniu do obecnych wymagań, według których współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać wartości
0,30 W/(m²·K), dopuszczalna wartość współczynnika U zmniejszyła się prawie czterokrotnie. Dlatego tak wiele starych konstrukcji jest narażonych na problem niedostatecznych parametrów termoizolacyjnych ścian. Według wyliczeń Anny Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, liczba mieszkań w budynkach z wielkiej płyty sięga prawie 4 milionów, co oznacza, że problem ten dotyczy ponad 45% mieszkań w budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w polskich miastach.
W samym roku 2009 w budynkach gminnych dokonano ocieplenia niemal 7000 mieszkań.

Czym ocieplać od wewnątrz?

Podstawową zaletą ocieplenia od wewnątrz jest to, że nie narusza fasady zewnętrznej, co jest szczególnie ważne, gdy istnieje chęć (lub konieczność) zachowania jej oryginalnego wyglądu.
Co więcej, ocieplenie tą metodą można realizować cały rok, niezależnie od pogody. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ocieplenia od wewnątrz następuje nieznaczne zmniejszenie powierzchni lokalu, wynikające z dołożenia do ściany płyty izolacyjnej o określonej grubości. W przypadku płyt YTONG MULTIPOR inwestor ma do wyboru grubości: 5, 6, 8,10,12 14,16,18
i 20 cm.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami izolacyjnymi pomoże rozwiązać zarówno problem ucieczki ciepła z mieszkania w okresie jesienno-zimowym, jak i problem nadmiernego wzrostu temperatury w miesiącach letnich. Dzięki właściwościom płyt ciepło zostaje tam, gdzie powinno: zimą wewnątrz, a latem na zewnątrz pomieszczenia.

Płyty izolacyjne wykonane są z najlżejszej odmiany betonu komórkowego o gęstości 115 kg/m3. Ze względu na niską gęstość osiągają bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła
λ = 0,045 W/(m·K).
Zastosowanie mineralnych płyt powoduje poprawę izolacji termicznej mieszkania, a także chroni ścianę przed rozwojem mikroorganizmów, przede wszystkim pleśni.

Płyty YTONG MULTIPOR charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, co oznacza, że wilgoć nie zalega wewnątrz przegrody, a ściana może „oddychać”. Pomieszczenie zyskuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Przyjazny dla samopoczucia mieszkańców jest także sam materiał. Bloczki zostały wyprodukowane wyłącznie z naturalnych składników. Zastosowanie tej technologii jest nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także zapewnia najwyższą ochronę przed ogniem - materiał jest niepalny w klasie A1.

Dzięki prostocie montażu i łatwości obróbki płyt, które mają bardzo wysoką dokładność wymiarową, wykonywanie izolacji od wewnątrz jest proste i szybkie w realizacji. Ocieplenie płytami można wykonać nawet samodzielnie, stosując się do instruktażu producenta. Płyty mineralne można montować w każdym typie budynków ze ścianami murowanymi oraz na każdym poziomie kondygnacji.

Wideo-instruktaż, jak samodzielnie ocieplić mieszkanie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR:

Warto pamiętać, że izolacja od wewnątrz jest w wielu przypadkach preferowanym, a czasem wręcz jedynym rozwiązaniem, aby poprawić parametry izolacyjne obiektu. Mieszkańcy mają zapewniony nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale w dłuższej perspektywie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: XELLA Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także