Cicho w mieszkaniu - dzięki płytom TONOPIAN

0
Cicho w mieszkaniu - dzięki płytom TONOPIAN
TONOPIAN powinien być stosowany przede wszystkim do izolacji stropów międzykondygnacyjnych, w każdym budynku mieszkalnym i użyteczności publicznej

Hałas w mieszkaniu jest wrogiem. Hałas to znużenie, zmęczenie i rozdrażnienie. Jak się bronić? Jak przed nim uciec? Rozwiązaniem może być TONOPIAN.

Ochrona akustyczna budynków obejmuje dwa rodzaje dźwięków: dźwięk powietrzny  oraz dźwięk uderzeniowy. Dźwięki powietrzne powstają podczas rozmów oraz z wszelkich urządzeń głosowych. Fale dźwięków powietrznych rozchodzą się kuliście i w części są odbijane od przegród, a w części absorbowane przez nie, powodując drgania przegród i wywołując m. in. dźwięk materiałowy. Drgania materiału mogą być źródłem dźwięku powietrznego dla pomieszczenia po drugiej stronie przegrody. Dźwięki powietrzne skutecznie tłumi duży ciężar przegrody lub zastosowanie przegród wielowarstwowych.

Dźwięki uderzeniowe (materiałowe) powstają na skutek chodzenia po stropie wyższej kondygnacji, przesuwania mebli, lub używania wyposażenia domowego. Dźwięki te rozchodzą się w materiale wskutek przekazywania drgań sąsiadującym obok siebie cząstkom. Na powierzchni materiału dźwięk uderzeniowy powoduje powstanie dźwięku powietrznego. Izolacyjność przegród na dźwięki uderzeniowe również jest uzależniona od ciężaru przegrody – im jest ona wyższa, tym izolacyjność akustyczna jest lepsza. Stosowanie bardzo masywnych stropów jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na poprawę izolacyjności stropu na dźwięki uderzeniowe jest zastosowanie tzw. podłogi pływającej, w której warstwa użytkowa podłogi oddzielona jest od warstwy konstrukcyjnej izolacją akustyczną. Jest to układ składający się z elastycznych płyt styropianowych, TONOPIAN, ułożonych na konstrukcji, wylewki np. cementowej lub anhydrytowej oraz posadzki. Warstwa wylewki musi być również odpowiednio masywna, min. 70 kg/m², przy czym im grubszą warstwę wylewki zastosujemy, tym lepszą izolacyjność akustyczną uzyskamy. Podobnie jest z płytami elastycznymi – wraz ze wzrostem ich grubości poprawiają się parametry izolacyjności akustycznej.

Krótki poradnik techniczny – jak przygotować dobrą izolację TONOPIANem

Podłogę „pływającą” układa się na warstwie konstrukcyjnej. Wokół ścian i słupów układane są paski elastycznego styropianu grubości ok. 1 cm. Wysokość pasków powinna sięgać ponad ostatnią planowaną warstwę posadzki. Przycina się ją po ułożeniu ostatniej warstwy i osłania elastyczną spoiną. Taki układ oddziela podłogę od ścian i tłumi dźwięki, które mogłyby przenosić się poprzez konstrukcję do pomieszczeń niższej kondygnacji. Wraz z paskami pionowymi układane są płyty TONOPIAN na całej powierzchni podłogi. Należy pamiętać o ścisłym przyleganiu płyt do siebie i do pionowych pasków. Jeśli zachodzi potrzeba ułożenia więcej niż jednej warstwy styropianu, płyty układane są mijankowo.

Płyty zabezpiecza się folią budowlaną o gr. min. 0,1 mm. Folia ta powinna być wywinięta wokół ścian do wysokości pasków TONOPIANu. Folia jest niezbędna w celu uniknięcia mostków akustycznych. Po wykonaniu wylewki, a przed ułożeniem na niej parkietu, paneli, płytek czy też wykładziny należy odczekać do czasu uzyskania odpowiednich wytrzymałości jastrychu. W przypadku zbyt wczesnego wykończenia podłogi pływającej płytkami mogą dodatkowo wystąpić odkształcenia, osiadanie, a nawet pęknięcia podłogi, spowodowane odkształceniami skurczowymi zbyt wcześnie pokrytego płytkami jastrychu.

TONOPIAN EPS T 4,0

TONOPIAN to elastyczne płyty styropianowe przeznaczone do zastosowań, w których istotne znaczenie ma izolacja akustyczna od dźwięków uderzeniowych. Odpowiedni proces produkcyjny powoduje, że uzyskany materiał posiada właściwości sprężyste, które wskutek odpowiedniego wbudowania płyt w strop zapewniają doskonałe tłumienie dźwięków uderzeniowych i pozwalają zapewnić wszelkiego typu budynkom odpowiednią ochronę przed hałasem.

TONOPIAN powinien być stosowany przede wszystkim do izolacji stropów międzykondygnacyjnych, w każdym budynku mieszkalnym i użyteczności publicznej, ze względu na wymagania ochrony akustycznej budowli, określone w Polskiej Normie PN-B-02151-3:1999. Dopuszczalne obciążenie użytkowe dla podłóg pływających zaizolowanych TONOPIANem wynosi 4 kPa, tj. 400 kg/m³. Została ona wyznaczona na podstawie deklarowanej ściśliwości płyt, na poziomie 3 mm, CP3.TONOPIAN można stosować również w układach łączonych ze standardowymi płytami podłogowymi, w przypadku, gdy wymagana jest dodatkowo wyższa izolacyjność termiczna. Podłoga pływająca może być również stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. Izolacyjność akustyczna płyt TONOPIAN zależna jest od grubości płyt i wyrażana tzw. ważonym wskaźnikiem zmniejszenia poziomu uderzeniowego, ΔLw, wyznaczanym na podstawie deklarowanej sztywności dynamicznej, SD, płyt styropianowych oraz ciężaru jastrychu.

Cechy:

  • tłumienie dźwięków uderzeniowych, ΔLw do 31dB (przy grubości wylewki 6 cm);
  • wymiary płyt 1000 x 500 mm; 
  • grubość płyt (dL-c) 22-3, 33-3, 38-3, 43-3, 50-3 mm
Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: ARBET

Polecamy Ci również

Zobacz także