Jeśli planujemy urządzić pokoje na poddaszu, powinniśmy zadbać o to, żeby nie niepokoiły nas hałasy z zewnątrz. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Hałasy dobiegające przez dach
Coraz częściej budujemy domy z poddaszami mieszkalnymi. Pod skosami najczęściej urządzamy sypialnie, pokoje dzieci, gabinety do pracy. Słowem te pomieszczenia, w których pragniemy ciszy i spokoju. Jednak kwestia ciszy bywa problematyczna. Przez dach przenika wiele dźwięków, a nieraz sam dach jest źródłem hałasów. Odgłos deszczu padającego na pokrycie może powodować hałas na poziomie 50 dB, a mowa tu o deszczu o średnim natężeniu. Intensywniejsze opady lub grad to już znacznie poważniejszy hałas, który znacząco obniży komfort mieszkania na poddaszu.
Jeśli nie zadbamy o izolację akustyczną dachu, będziemy także słyszeć inne hałasy dobiegające z zewnątrz.
Sprawdź też: Jak zapewnić izolację akustyczną stropów
Jak wyciszyć dach – izolacja akustyczna
O wyciszenie dachu trzeba zadbać na etapie budowy lub remontu dachu. Przenikanie dźwięków w największym stopniu zależy od materiału izolacyjnego. Powinien on być sprężysty, lekki, a także – dokładnie wypełniać przestrzeń między krokwiami. Jako izolator akustyczny najlepiej sprawdza się wełna mineralna. Zapewnia ona także skuteczne ocieplenie dachu – chroni przed chłodem zimą i nagrzewaniem się latem. Jednak, żeby wełna mineralna była skutecznym izolatorem (akustycznym i termicznym), trzeba odpowiednio dobrać jej parametry, grubość warstwy oraz zadbać o jej poprawny montaż.
Montaż wełny mineralnej
Ważne jest to, żeby wełna była ułożona w dwóch warstwach. Do ułożenia pierwszej maty przycina się na kawałki o długości o 2 cm większej niż rozstaw krokwi. Umieszcza się je ściśle między krokwiami. Drugą warstwę wełny mineralnej układa się pod krokwiami (na specjalnych wieszakach). Materiał tej warstwy powinien być ułożony prostopadle do warstwy pierwszej, a wełna powinna ściśle wypełniać przestrzeń.
Całkowita grubość izolacji powinna wynosić co najmniej 30 cm. Zapewni to skuteczną ochronę przed hałasem i stratami ciepła.
Podpowiadamy: Czym i jak wyciszyć podłogę z paneli
Na co jeszcze zwrócić uwagę
Warto również zwrócić uwagę na pokrycie dachu, choć ma ono mniejsze znaczenie niż poprawna izolacja. Najwięcej hałasu dostarczy blachodachówka oraz blacha trapezowa. Nieco mniej - pokrycia z blachy płaskiej, układane na sztywnym poszyciu (deski lub płyty pod pokryciem zadziałają jako dodatkowa izolacja akustyczna). Natomiast najlepiej przed hałasem ochronią pokrycia ciężkie, takie jak dachówka cementowa i ceramiczna, a także naturalne – trzcina, łupek, gont drewniany.
Dla zapewniania „cichego” poddasza ważne jest także poprawnie wykonane połączenie dachu ze ścianą. Dylatacja z okładziny z płyt gipsowo-kartonowych znacząco zwiększa izolacyjność akustyczną, nawet o 5-10 dB w zakresie wysokich częstotliwości dźwięku.
Dodatkowo poddasze można też wyciszyć montując okna dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej.
Dowiedz się: Jak wykonać montaż i obróbkę okna dachowego
Tensi
Bez dobrej izolacji nie ma sensu myśleć o zagospodarowaniu poddasza. Ja wybrałem ocieplenie metodą natryskową i mam ciszę w sypialni, którą własnie tam zrobiliśmy. Mi wykonała ta firma: http://www.ewapur.pl/oferta/natrysk-pia ... nowej.html. Możecie tam więcej przeczytać o tej metodzie.
szikata
Moim zdaniem kluczowe jest tutaj samo pokrycie - izolacje akustyczne są po prostu drogie i kłopotliwe w układaniu. Sama dachówka ceramiczna gwarantuje tak dobrą izolacyjność akustyczną, że stosowanie dodatkowych mat wygłuszających nie ma już sensu. Nie zapominajmy też, że blachodachówka to nie tylko słabsza akustyka, ale i na przykład dużo gorsza bezwładność cieplna, czyli przepuszczanie wysokiej temperatury pod pokrycie. Generalnie rzecz biorąc patrząc na koszty blachy średniej klasy vs. duże dachówki ceramiczne (np. Koramic Alegra) to wychodzi, że nad blachą niespecjalnie jest się co zastanawiać...
karokier
Z własnego doświadczenia wychodzi, że najważniejsze jest dobre zaizolowanie nie tylko samego poddasza, ale przede wszystkim stropu... Sporo osób oszczędza na stropie poddaszowym i robi np. lekki strop drewniany. Coś takiego nie ma szans porządnie zaizolować akustycznie - nawet z matami wygłuszającymi. Sensownym minimum jest strop gęstożebrowy z wypełnieniem najlepiej z pustaków ceramicznych. Do tego warstwa nadbetonu zabezpieczająca i usztywniająca. W systemie Porotherm będzie to w granicach 60 db izolacyjności akustycznej. Jest to na poziomie płyty monolitycznej, a masa i koszt tego rozwiązania będzie o połowę mniejszy
Florekk
Jeżeli chcesz mieć ciche poddasze to warto wybrać dobrej jakości pokrycie dachowe jak dachówka i to tego odpowiednie membrany i izolacje jak nakrokwiowe DivoDamm Pro.
waldi79
Zdecydowannie polecam pracę w Flimplex. Prdukujemy tam głownie ,materiały izolacyjne ale rózwniez opakowania itd. Mamy super zgrany zespół "taśmowy" Zapraszamy!
martan
Wyciszenie pokrycia jest związane również z ilością wełny w izolacji - wełna to świetny izolator akustyczny. Osobiście nie jestem fanką blach trapezowych, na rąbek i klik. Pierwsze są słabej jakości - nie mają dobrych powłok typu cynk-magnez, ich mocowanie jest arkuszowe czyli dużo gorsze niż przy modułowej blachodachówce. Z kolei blachy na rąbek bardzo trudno położyć tak, aby nie były pofalowane za jakiś czas. Bardzo pracują termicznie. No i porządne kosztują bardzo dużo. Ja uważam, że albo blachodachówka modułowa po taniości albo już dachówka droga i prosta.
Jeśli jednak chcecie zdecydować się na blachę, polecam kontakt z nimi: dachprofil.
Firma spod Warszawy, powinni dobrać dla Was najlepsze rozwiązanie.