Ceramiczne ściany zewnętrzne

Ceramiczne ściany zewnętrzne

elewacja z cegły klinkierowejMateriały ceramiczne są najczęściej stosowanym budulcem do wznoszenia domów mieszkalnych. Inwestorzy cenią je za trwałość, solidność i sprawdzone wzory. Można zbudować z nich domy o najróżniejszych kształtach, ciepłe i zdrowe.

Ceramika tradycyjna
Technologia wypalania cegieł z gliny sięga czasów starożytnych. Materiały ceramiczne, pełne i drążone, wypalane są w temperaturze 850-1000°C. Wyroby pełne to cegła dziurawka i klinkier. Wyroby drążone to cegła kratówka i dziurawka oraz pustaki ceramiczne o różnych rozmiarach i kształtach. Cegłę pełną produkuje się w pięciu klasach, odpowiadających jej wytrzymałości na ściskanie (w MPa): 5; 7,5; 10; 15; 20.  Cegłę klinkierową otworową i bezotworową produkuje się w klasach 25, 30 i 35. Można nią licować ściany zewnętrzne bez wymogu tynkowania. Cegła dziurawka mrozoodporna o klasie 5 może być używana na ściany zewnętrzne. Występuje w dwóch odmianach: „wozówkowa” i „główkowa”. Kształty i wymiary otworów mogą być różne. Ściany nośne wykonuje się z cegieł grubościennych. Do ścian zewnętrznych wypełniających można stosować dziurawkę cienkościenną. Cegła kratówka produkowana jest w trzech typach: K1, K2, K3 oraz w czterech klasach: 7,5; 10; 15 i 20.

ceramika poryzowanaCeramika poryzowana
Ten typ wyrobów ma właściwości mechaniczne porównywalne do tradycyjnej cegły, ale jednocześnie lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną. Mankamentem jest jednak większa kruchość i nasiąkliwość. Przed włożeniem do pieca glinę ceramiczną miesza się z łatwopalnymi, ulegającymi samozapłonowi i utlenieniu składnikami (na przykład mączką drzewną, trocinami, granulkami polistyrenu) i wstępnie suszy. W wysokiej temperaturze materiał ulega spaleniu, a wydzielające się gazy poryzują ceramikę. W rezultacie otrzymuje się wyrób o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Przestrzeń, którą wypełniają mikropęcherzyki może zajmować nawet do 30% ogólnej objętości wyrobu. Poryzowana ceramika charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną na ściskanie (minimum 10 MPa) i względnie niską wagą, a przy tym materiał ten ma doskonałe własności dyfuzyjne, gwarantujące dobrą paroprzepuszczalność. Inne jego zalety to: trwałość i wytrzymałość, oszczędność w zużyciu zapraw i klejów na spojenia, doskonała izolacyjność cieplna i akustyczna, niepalność, duża wytrzymałość na ściskanie, odporność na działanie mrozu i deszczu, ekonomiczność, ekologiczność, jednorodność sposobu budowy od piwnicy aż po dach, nieskomplikowane prowadzenie prac murarskich,przekrój ściany trówarstwowej z ceramiki poryzowanejzachowujące estetykę montażu. Ceramiczne elementy ścienne wysokiej jakości nie wymagają murowania na spoiny pionowe, co znacznie przyspiesza przebieg prac.

Przykład ściany trójwarstwowej wykonanej z ceramiki poryzowanej: 1 - pustak poryzowany 250 x 198 x 238 mm (warstwa konstrukcyjna), 2 - pustak poryzowany 120 x 250 x 238 mm (warstwa osłonowa), 3 - termoizolacja, 4 - pustka powietrzna, 5 - spoina pozioma, 6 - spoina pionowa, 7 - kotwa z dystansem

 

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Jacek Sawicki

Źródło: miesięcznik "Izolacje" 1/2003

Zdjęcia: Braas, Wienerberger, "Izolacje"

Polecamy Ci również

Zobacz także