Cekol na rynkach zagranicznych

Producent zapraw chemii budowlanej marki Cekol - firma Cedat - otworzyła na Ukrainie spółkę Cekol Ukraina. Nowa spółka ma siedzibę w Charkowie. Jej głównym zadaniem jest sprzedaż produktów Cekol na rynku wschodnioukraińskim. Od pięciu lat obecność zapraw Cekol na rynkach wszystkich wschodnich sąsiadów systematycznie wzrasta.

Spółka Cekol Ukraina obejmuje swoim zasięgiem wschodnią Ukrainę. Ta część kraju jest stosunkowo bogatym i najbardziej uprzemysłowionym regionem naszego sąsiada. Nowe budownictwo rozwija się tam bardzo dynamicznie. Ponadto szybko postępują remonty starych budynków. Zaprawy chemii budowlanej marki Cekol są tam coraz bardziej popularne, a zakres eksportu coraz większy.

zakłady CekolEksport na Ukrainę obejmuje cały asortyment zapraw chemii budowlanej marki Cekol. Według szacunków źródeł ukraińskich, rynek suchych mieszanek budowlanych w tym kraju nadal się powiększa. Jego chłonność w 2001 roku wyniosła ok. 340 tys. ton, rok później - ok. 390 tys. ton, a w 2003 roku już ok. 450 tys. ton.

Zaprawy Cekol trafiają nie tylko na Ukrainę, ale także na Białoruś, Litwę i do Rosji. Rynki budowlane wschodnich sąsiadów Polski charakteryzują się podobnymi cechami: tzn. z jednej strony w krajach tych rozpoczyna się wiele nowych inwestycji budowlanych, a z drugiej strony prężnie przystępuje się do renowacji starych i zaniedbanych w czasach radzieckich budynków. Ponadto na Białorusi czy Litwie praktycznie nie ma zakładów produkujących zaprawy chemii budowlanej równie wysokiej jakości jak zaprawy Cekol. Z kolei w Rosji produkcja zaawansowanych technologicznie materiałów jest dalece niewystarczająca w stosunku do potrzeb. 

Na Litwę trafia obecnie około 18% eksportu zapraw chemii budowlanej marki Cekol, prawie 23% pochłania rynek rosyjski, a 46% trafia na Białoruś. Najbardziej popularnym produktem eksportowym jest biała masa szpachlowa Cekol C-45, czyli doskonały materiał do przygotowania ścian i sufitów przed malowaniem czy tapetowaniem. W pierwszym półroczu 2004 roku eksport szpachlówki Cekol C-45 wyniósł 65 % całego eksportu w 2003 roku. Coraz popularniejsze są także wyroby do ocieplania budynków (produkowane również przez Cedat). Już w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wysokość eksportu tych produktów przewyższyła ich dostawy w całym zeszłym roku (prawie 109 % całego zeszłorocznego eksportu).

Nasi sąsiedzi z roku na rok kupują coraz więcej produktów Cekol. Od stycznia do czerwca 2004 roku Cedat wyeksportował prawie 71 % dostaw w całym 2003 roku.

Zaprawy Cekol są obecne  na rynkach zagranicznych od pięciu lat. Z roku na rok obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania tymi produktami, a eksportowy sukces zachęca do dalszej ekspansji na nowe rynki.

Cedat jest firmą całkowicie polską. Powstał w 1991 roku. Obecnie ma cztery fabryki, nowoczesne laboratoria i sieć wyspecjalizowanych przedstawicieli regionalnych. O jakości produktów firmy świadczy otrzymany niedawno Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001-2000 oraz liczne nagrody, między innymi Euroleader 2003  za najlepszą w Polsce białą masę szpachlową Cekol C-45 i Złoty Europrodukt za umacnianie pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych oraz budowanie rynkowego prestiżu produktów i usług oraz ich marek.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cekol

Polecamy Ci również

Zobacz także