Caparol otworzył fabrykę w Polsce

Caparol, jeden z największych europejskich producentów farb i materiałów wykończeniowych dla branży budowlanej, uruchomił w Polsce własną fabrykę. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budowany od podstaw zakład produkcyjny tego międzynarodowego koncernu. Budowa fabryki pochłonęła już blisko 8 mln zł. Oficjalne otwarcie pierwszego etapu tej inwestycji odbyło się 23 czerwca 2006 r

otwarcie fabryki CaparolGrupa Caparol to koncern o ponad 100-letniej tradycji. Pierwszy zakład produkujący farby budowlane ze "znakiem słonia" rozpoczął działalność w 1895 roku w Ober-Rammstadt koło Frankfurtu nad Menem. Obecnie oferta firmy jest znacznie szersza i obejmuje: farby, tynki, systemy ociepleń, lakiery budowlane oraz materiały renowacyjne. Caparol posiada swoje fabryki na terenie Niemiec oraz m.in. w Austrii, Francji, Szwecji, Włoszech,  Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Chinach i Gruzji. Koncern zatrudnia blisko 3900 pracowników, a roczne obroty grupy sięgają ponad 800 mln euro.

W Polsce Caparol działa od ponad 10 lat. Zaczynał od biura handlowego, które w kolejnych latach rozbudowywano o sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. W 1996 roku Caparol rozpoczął współpracę z niezależnymi zakładami produkcyjnymi, które produkowały wybrane materiały z oferty firmy.

fabryka CaparolObecnie Caparol uruchomił własną fabrykę w Polsce.W Kleszczowie/k. Bełchatowa na działce o powierzchni blisko 11 ha powstał zakład, w którym w początkowym okresie zatrudnionych zostało 20 osób. Produkowane będą tu suche zaprawy budowlane na bazie cementów i kruszyw (tynki, kleje, masy szpachlowe itp.) W przyszłości asortyment ten będzie sukcesywnie poszerzany o kolejne produkty z oferty Caparol. Budowa fabryki trwała niespełna osiem miesięcy i pochłonęła ok. 8 mln. zł. To jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych tej branży. Zastosowano tu najnowsze technologie i wysoko zautomatyzowany park maszynowy. Roczna wydajność fabryki przewidywana jest na ok. 25 tys. ton. Początkowo blisko 50% produkcji będzie eksportowana do Europy Whodniej. Uruchomienie własnej produkcji Caparol w Polsce pozwoli firmie na znaczne zmniejszenie kosztów produkcyjnych i logistycznych, a tym samym obniżenie cen oferowanych materiałów. Dzięki temu produkty Caparol będą jeszcze bardziej konkurencyjne. O jakość wyborów produkowanych w kleszczowskiej fabryce, podobnie jak w pozostałych zakładach Caparol w Europie, dbać będzie zespół międzynarodowych ekspertów. Takie praktyki wpisane są w misję grupy. Dzięki temu niezależnie od miejsca, w którym są produkowane, wszystkie wyroby Caparol zawsze mają identyczną jakość.

nowa fabryka linia produkcyjna

Nowa fabryka w Kleszczowie to jedynie część zaplanowanej inwestycji Caparol. Kolejnym etapem będzie budowa centrum magazynowo-logistycznego, ośrodka szkoleń dla pracowników i klientów oraz dalsza rozbudowa zakładu produkcyjnego. Uroczyste otwarcie pierwszego etapu fabryki odbyło się 23 czerwca 2006 r. W tym dniu rozpoczęto produkcję. Obecny podczas otwarcia Piotr Styczeń, Sekretarz Stanu ds.budownictwa Pełnomocnik Rządu ds. Rządowego Programu Budownictwa Mieszkaniowego powiedział: "Cieszy mnie pewna symbioza, jaka ma coraz częściej miejsce w przypadku inwestowania kapitału obcego w Polsce. Bardzo wysoko cenię lokalną jakość powstającą w każdym miejscu w Polsce – czego przykładem jest otwierana dzisiaj w Kleszczowie, pierwsza cześć inwestycji firmy Caparol".

uroczystość otwarcia fabryki fabryka w Kleszczowie

 

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Caparol

Polecamy Ci również

Zobacz także