Budowa rodzinnego domu dziecka

Stoją już fundamenty domu dla czternaściorga dzieci z domu dziecka w Mrągowie. Dzięki ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie, budowa domu rozpoczęła się już w kwietniu bieżącego roku.

budowa rodzinnego domu dzieckaAkcję czynnie wspierają Artur Wójciak i Robert Wójciak, współwłaściciele pracowni projektowej Archipelag. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Dom Rodzinny, której głównym celem statutowym jest budowanie domów z przeznaczeniem na rodzinne domy dziecka, a następnie wspieranie działalności takich domów, poprzez zapewnianie dzieciom pomocy i zajęć rehabilitacyjnych, rekreacyjnych czy pedagogicznych.

Działkę pod budowę pierwszego domu pozyskano od Powiatu Mrągowo, który przekazał ją z przeznaczeniem na budowę i prowadzenie rodzinnego domu dziecka. Opiekę na dziećmi w gotowym budynku zapewni Towarzystwo Nasz Dom, które ze względu na swoje długoletnie doświadczenie w organizowaniu opieki zastępczej, jest beneficjentem akcji, który zobowiązał się do formalnego zorganizowania rodzinnego domu dziecka i prowadzenia go w gotowym już obiekcie.

Funkcjonujący obecnie w Mrągowie dom dziecka, w którym mieszka ok. 50 dzieci mieści się w byłym pruskim domu dla dyplomatów. Przedwojenna funkcja budynku jest jednak bardzo myląca i nie ma nic wspólnego z wygodnymi warunkami życia. Budynek jest stary, zaniedbany, a wszelkie próby modernizacji i remontowania go nie przynoszą spodziewanych efektów. Najlepszym i jedynym rozwiązaniem istniejącej sytuacji jest wybudowanie przynajmniej dwóch domów rodzinnych, w których będą mogły zamieszkać dzieci.

Pracownia Projektowa Archipelag zaprojektowała budynek jednorodzinny, w którym na początku 2006 roku zamieszkają pierwsze dzieci. Jest to dom z użytkowym poddaszem o powierzchni 224 m kw. Na parterze domu, po lewej stronie od wejścia, zaplanowano dużą przestrzeń, którą tworzy otwarta kuchnia z jadalnią i pokój dzienny z wyjściem na taras; po prawej stronie od wiatrołapu znajduje się gabinet, łazienka, garderoba i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zaprojektowano sypialnie dzieci i dwie łazienki. Dom jest bardzo funkcjonalny, przestronny i prosty w budowie. Autorem koncepcji architektonicznej jest arch. Artur Wójciak.

Archipelag włączył się również w adaptowanie projektu do warunków lokalnych i pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie spraw formalnych z ramienia pracowni był arch. Mariusz Jaworski, który wykazał się bezinteresownością i zaangażowaniem podczas gromadzenia niezbędnych dokumentów i złożenia kompletnego projektu do urzędu. Konstrukcję rodzinnego domu dziecka zaprojektował nieodpłatnie współpracownik pracowni, mgr inż. Jan Karnicki.W sprawy organizacyjne budowanego właśnie domu czynnie włączyła się również Anna Stasiak propagując ideę opieki zastępczej  pośród producentów materiałów budowlanych. Już dziś w budowę zaangażowały się następujące firmy:

  • Grupy Silikaty
  • Leier
  • Velux
  • Rockwool
  • Helopal

Ideę rodzinnych domów dziecka popierają wszyscy, którzy zetknęli się z problemem: media, firmy działające na rynku budowlanym i inni. W naszym gronie znajdują się osoby prowadzące działalność w różnych branżach i zawodach, w tym w branży architektonicznej, budowlanej, prawnej, księgowej. Wszyscy pracujemy na rzecz Fundacji bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, traktując tę pracę jako własny wkład w realizację idei. Jesteśmy przekonani, że wysiłek tak wielu ludzi i chęć niesienia bezinteresownej pomocy nie zostanie nie zauważony przez Państwa. Mamy nadzieję, że włączą się Państwo w działania Fundacji Dom Rodzinny, która działa na rzecz dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia dorosłych.

Informacje o akcji udziela Hanna Krzyżosiak,
tel. 0 606 87 84 85,
e-mail: fundacja@domrodzinny.org.pl
O postępach prac na budowie można śledzić na naszych stronach oraz w serwisie internetowym fundacji – www.domrodzinny.org.pl
Numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłat na rzecz budowanego właśnie domu: 71 10 60 0076 0000 3200 0084 3424

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Fundacja Dom Rodzinny

Polecamy Ci również

Zobacz także