Budowa domu energooszczędnego LUMINA

W gminie Długołęka pod Wrocławiem stoją już mury supernowoczesnego, wysoko energooszczędnego domu LUMINA House. W grudniu 2009 roku montażem wieńca stropowego zakończony został czwarty etap budowy, po którym nastąpi wykonanie więźby dachowej oraz pokrycie dachu.

W celu zapewnienia wysokiej termoizolacji budynku zastosowano szereg nowoczesnych materiałów i innowacyjnych technologii budowlanych, co przełoży się na wysoką energooszczędność LUMINY, jednocześnie zapewniając zdrowy mikroklimat mieszkańcom.

Działka pod budowę domu modelowego wybrana została z uwzględnieniem najważniejszych wymogów projektu. Umożliwia więc odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki oraz wyróżnia się dogodnym dojazdem. Powierzchnia działki wynosi 894 m². Prace budowlane, przygotowujące do stawiania LUMINY, rozpoczęły się w październiku 2009 roku i polegały na odpowiednim zagospodarowaniu oraz dostosowaniu terenu pod budowę domu, tak by w listopadzie można było zająć się fundamentami.

projekt domu energooszczędnego dom energooszczędny Lumina

Inteligentny dom - nowoczesny fundament
Podłoże zostało pokryte dwuwarstwową folią profilowaną DELTA-TERRAXX, która stanowi powierzchniową warstwę drenażową i jednocześnie chroni podłożeWylaniem betonu zajęła się firma INVEST-BUD z Opola oraz firma Astra Technologie Betonu specjalizująca się w dziedzinie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w budownictwie.

Pustaki cokołowe eliminują mostki termiczne
Ważnym elementem w pracach nad płytą fundamentową było ułożenie warstwy cokołowych pustaków izolacyjnych ISOMUR® Plus 20-24, zbudowanych z nośnego szkieletu, z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym oraz izolacji ze styropianu. Zastosowanie ich umożliwi zlikwidowanie mostka cieplnego, a więc zamknięcie przerwy w izolacji między ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. Niska nasiąkliwość pustaków eliminuje wnikanie wody opadowej i powierzchniowej ze stropów w konstrukcję murowaną ścian.
"Stosowanie pustaków izolacyjnych wpływa na podniesienie poziomu temperatury powierzchni ścian zewnętrznych, ograniczenie ryzyka powstawania zarodników grzybów pleśniowych, poprawę mikroklimatu w pomieszczeniach, znaczne ograniczenie strat ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania." - komentuje Adam Jędruszek z firmy STAHLTON Polska Sp. z o.o.

Ściany parteru i strop z betonu komórkowego
Kolejny etap polegał na stawianiu ścian zewnętrznych z zastosowaniem bloczków YTONG 24 cm. Beton komórkowy, z których są zbudowane, ma wysokie właściwości termoizolacyjne, co wraz z dodatkowym zastosowaniem izolacji w postaci 20 cm warstwy wełny skalnej firmy Rockwool pozwoli na uzyskanie możliwie najniższego współczynnika przenikania ciepła U = 0,14 W/(m²·K). Ponadto, "beton komórkowy jest materiałem o znacznie mniejszej promieniotwórczości naturalnej od betonu cementowego" - twierdzi Piotr Harassek z Xella Polska Sp. z o.o.
Prócz bloczków YTONG użyto także stropów zbudowanych z betonu komórkowego, dzięki czemu połączenie stropu ze ścianą zewnętrzną ograniczy tworzenie się mostków termicznych, zwiększy termoizolację i już na wstępie zapewnia optymalny mikroklimat budynku. Zastosowana technologia ograniczyła również czas potrzebny na montaż stropu, który w przypadku tradycyjnych konstrukcji gęstożebrowych trwa nawet kilka tygodni.

Wieniec stropowy
Kluczowym momentem w stawianiu LUMINY był montaż wieńca stopowego, który pełni funkcję spięcia budynku, ale także usztywnia cały układ stropowy. Na tym etapie zastosowano strop prefabrykowany w technologii YTONG, co oznacza, że zamontowany on został na "sucho", bez dodatkowej warstwy nadbetonu.
Kolejnym newralgicznym elementem było zbrojenie trzpieni żelbetowych. Usztywniły one wieniec na ściance kolankowej, który poprzez murłatę łączy konstrukcję dachu z konstrukcją budynku.
"Przy pracach związanych z wykonywaniem elementów żelbetowych ważne jest przygotowanie zbrojenia tych elementów, zgodnego z wytycznymi konstruktora (w projekcie podane są konkretne wymiary i przekroje) oraz właściwe ich wykonanie. Kierownik budowy ma obowiązek sprawdzenia zbrojenia tych elementów przed zalaniem ich betonem" - przypomina arch. Anna Marcjasz.

Następnym etapem prac będzie wykonanie więźby dachowej oraz pokrycie dachu celem zwieńczenia bryły budynku. Będzie to bardzo istotny element, wpływający na formę budynku i podkreślający jego estetykę.

Budowa domu energooszczędnego LUMINA - zdjęcie 3


Grupa e-budownictwo.pl jest partnerem nowoczesności.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Archipelag

Polecamy Ci również

Zobacz także