Błędy producentów okien

Dzięki badaniom, zwłaszcza takim, które można wykonać w fabryce, specjaliści z Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej mają możliwość bezpośredniego uczestniczenia w „wielkim teście” tego, co oferują nam producenci okien, nie wspominając już o otrzymywanych dokumentach, niezbędnych, aby legalnie wprowadzać wyrób pozbawiony wad na rynek budowlany.

Jakie są najczęściej popełniane przez producentów błędy? Oto lista mniejszych i większych „potknięć”, które specjaliści wyłapują podczas wizyty w fabryce.

Błędy producentów okien - zdjęcie 1Stal. Stalowe usztywnienia są albo „za cienkie” w stosunku do wielkości produkowanego wyrobu, albo nie są umieszczane w każdym miejscu, w którym powinny się znaleźć, albo są nieprawidłowo zamontowane. Nieodpowiednia grubość stali lub jej brak oraz za mały rozstaw wkrętów mocujących do profili PVC są przyczyną szybkich reklamacji ze strony klientów. Zwłaszcza słupki stałe w oknach wieloskrzydłowych bywają szczególnie narażone na późniejsze przenoszenie obciążeń wywoływanych przez napór wiatru, co ma wpływ na statykę okna, jego szczelność i przepuszczalność (powietrzną i wody opadowej).

Uszczelki. Nieodpowiednia uszczelka w nieodpowiednim miejscu (uszczelka przylgowa jest stosowana jako uszczelka przyszybowa lub na odwrót) lub zastosowanie niesystemowej uszczelki (inny kształt). Powyższe błędy w montażu zaprzeczają gwarancjom wystawianym przez systemodawcę. Innym błędem w przypadku uszczelki wciąganej przez producenta okien jest jej nieprawidłowe osadzanie. Uszczelki albo są za bardzo naciągnięte, albo – co rzadko się zdarza – jest ich za dużo.

Okucia. Należy zwracać uwagę na jakość stosowanych szablonów oraz ich dokładne używanie podczas wykonywania otworów pod zawiasy. Gotowy wyrób powinien mieć wszystkie regulowane punkty ustawione w pozycji neutralnej. W prawidłowo wykonanym oknie neutralna pozycja okuć pozwoli podczas późniejszego użytkowania na swobodną regulację docisku skrzydeł względem ościeżnicy.

Przekątne. Nagminnie spotykane jest tzw. przeciągnięcie przekątnych w skrzydłach. 2 lub 3 mm to dopuszczalna wartość, ale często specjaliści widzą 5–6 mm.

Błędy producentów okien - zdjęcie 2Nieprawidłowy kąt. Brak odpowiedniego kąta w zgrzanych narożach skrzydeł lub ościeżnic na skutek złego ustawienia piły lub nieodpowiedniego ułożenia profili w zgrzewarce.

Nieodpowiedni wymiar. Za długi lub za krótki słupek stały. Rzadko zdarzają się nieprawidłowe wymiary skrzydeł względem ościeżnicy lub też przekroczenia dopuszczalnych odchyłek wymiarowych dla szerokości lub wysokości.

Otwory odwadniające i odpowietrzające (dekompresyjne). Nieprawidłowy wymiar lub kształt, lub ich mała liczba mają często kluczowe znaczenie w szczelności okna na wodę opadową. Prawidłowo wykonane otwory oraz ich liczba podnoszą szczelność okna o kilka klas wyżej. Pamiętać należy również o drożności, czyli ich oczyszczeniu po wyfrezowaniu lub niezasłonięciu ich w skrzydłach przez podkładki do szklenia. W oknach kolorowych (okleinowanych, barwionych w masie) należy również wykonywać dodatkowe otwory wentylacyjne. Ich umiejscowienie, liczba i kształt mają oczywiście wpływ na poprawne funkcjonowanie całego okna, zwłaszcza w sezonie letnim, przy nadmiernym nagrzewaniu się profili.

Estetyka. Porysowane, uszkodzone lub brudne profile – brak tych wad pozwoli na szybszy odbiór zamówionego wyrobu przez klienta.

Niektóre z wyżej wymienionych błędów są niewybaczalne, na inne z kolei klient może przymknie oko, ale ich całkowity brak podniesie na pewno jakość, co w rezultacie wywoła uśmiech na twarzy rzeszy zadowolonych klientów oraz oszczędzi wielu kłopotów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Adam Mścichowski/ www.badaniaokien.pl

Opracowanie: Redakcja

Źródło: www.profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także