Bezspoinowy system ociepleń

Mocowanie łączników mechanicznych
Rodzaj i ilość łączników mechanicznych powinny być określone w projekcie ocieplenia danego budynku z uwzględnieniem rodzaju podłoża, grubości płyt itd. Łączniki mechaniczne należy montować dopiero po wyschnięciu zaprawy klejącej, nie wcześniej jednak niż 24 h od przyklejenia płyt.
Odległość kołków od krawędzi powinna wynosić: dla muru - co najmniej 10 cm, dla betonu - co najmniej 5 cm.

zatapianie siatkiZatapianie siatki
Stosowana siatka powinna być zgodna z Aprobatą Techniczną ITB AT-15- 3514/99. Przed przystąpieniem do zatapiania siatki należy sprawdzić stan powierzchni płyt styropianowych. Uzupełnić ewentualne nierówności, zaszpachlować wgłębienia powstałe w miejscach montażu łączników i przyciąć pasy siatki. Przygotować zaprawę Cekol CS-129-B (zawartość opakowania wsypać do 6,5 do 7,0 litrów czystej wody i wymieszać za pomocą mieszadła wolnoobrotowego do uzyskania jednorodnej masy). Za pomocą pacy ze stali nierdzewnej nanieść zaprawę na powierzchnię płyt ciągłą warstwą o grubości ok. 3 do 4 mm. Przyłożyć siatkę do warstwy zaprawy i zatapiać za pomocą tej samej pacy ruchami wzdłuż włókien od środka pasa siatki ku brzegom. Siatka musi być dokładnie zatopiona tak, aby na powierzchni nie był widoczny jej kolor. 
Siatkę należy układać na zakładkę minimum 60 mm. Narożniki zaleca się zabezpieczyć listwami kątowymi. Na narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych siatkę należy zakładać na każdą ze ścian na szerokość ok. 200 mm. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych wyprawę należy osłonić.

nakładanie tynkuNakładanie wyprawy elewacyjnej
Do nakładania wyprawy elewacyjnej można przystąpić po całkowitym związaniu uprzednio nałożonej warstwy, nie wcześniej jednak niż po 24 h od zatopienia siatki. Wyprawa elewacyjna Cekol C-35 może być wykonywana w trzech odmianach fakturowych: gładka, baranek, kornik.
Przed przystąpieniem do wykonywania wyprawy elewacyjnej należy sprawdzić czy warstwa bazowa jest sucha, równa i dobrze związana. Nierówności należy przeszlifować. Powierzchnię zagruntować emulsją gruntującą Cekol DL-80. Należy unikać prac na silnie nasłonecznionych i nagrzanych powierzchniach.
Wyprawy elewacyjne powinny być nanoszone ciągłą warstwą aż do naturalnych przerw takich jak dylatacje, narożniki budynków lub taśma maskująca. Rusztowania powinny być odsunięte na odległość nie mniejszą niż 0,45 m, aby umożliwić równomierne nakładanie zaprawy. Zaprawę tynkarską przygotować według informacji na opakowaniu. Nakładać na powierzchnię ściany za pomocą dużej czystej pacy ze stali nierdzewnej na grubość największego ziarna, a w przypadku tynku gładkiego warstwę ok. 2 mm. Fakturę kształtować na świeżo nałożonym materiale. Czas fakturowania zależy od warunków atmosferycznych, konsystencji i rodzaju zaprawy. W celu uzyskania jednolitego wzoru zacieranie powinno się odbywać przy pomocy tych samych narzędzi i stosując takie same ruchy ręki na całej powierzchni ściany. W przypadku wykonywania gładkiej elewacji drobne nierówności mogą być szlifowane po wstępnym związaniu zaprawy, nie wcześniej niż 24 h od wykonania wyprawy. Gotową wyprawę należy chronić przed zamoczeniem i uszkodzeniami do momentu całkowitego wyschnięcia i zakończenia obróbek blacharskich oraz uszczelnień.

Malowanie
Wyprawy elewacyjne Cekol stanowią doskonały podkład pod farby elewacyjne. W celu uzyskania barwnej elewacji związaną wyprawę można malować: farbami cementowymi po 1 dobie, farbami akrylowymi i silikonowymi po 3 dobach.
Malowanie elewacji może być wykonane dowolną techniką malarską: wałek, pędzel, natrysk hydrodynamiczny lub pneumatyczny.

Aprobaty i certyfikaty
Aprobata Techniczna ITB nr : AT-15-4983/2001, Certyfikat Zgodności nr: ITB-167/2001.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cekol

Polecamy Ci również

Zobacz także