Bezspoinowy system ociepleń

Mocowanie płyt styropianowych

zaprawa klejąca na płyty styropianowe Płyty styropianowe powinny spełniać wymagania PN-B- 20130:1999. Grubość styropianu należy dobrać zgodnie z projektem dla danego obiektu. Na wysokości dolnej krawędzi systemu przymocowujemy wypoziomowaną, dobraną do grubości płyt listwę cokołową. Przygotować zaprawę klejącą Cekol CS-129-S (zawartość opakowania wsypać do 6,5 do 7,0 litrów czystej wody i dokładnie wymieszać wiertarką wolnoobrotową do uzyskania jednorodnej masy). Nad listwę przykleić do ściany pas siatki o szerokości ok. 0,3 m tak, aby po zamocowaniu pierwszego rzędu płyt można było ją wywinąć na powierzchnię styropianu. Zaprawę klejącą należy nakładać na płyty metodą ramki i placków (ramka o szerokości ok. 3 cm i grubości ok. 1 cm, 12 placków na 1 m² o średnicy ok. 10 cm i grubości ok. 1 cm). Należy zwrócić uwagę, aby zaprawa klejąca Cekol CS-129-S  nie znajdowała się pomiędzy płytami styropianowymi. Natychmiast po nałożeniu zaprawy  docisnąć płyty do podłoża i dosunąć do krawędzi sąsiednich płyt. Płyty należy układać w cegiełkę z przewiązaniem na narożnikach budynku. W miejscach wskazanych w projekcie oraz na dylatacjach w konstrukcji budynku należy wykonać dylatacje.
Przed przyklejaniem płyt wokół otworów trzeba przykleić pasy siatki, które zostaną wywinięte na powierzchnię płyt. Płyty styropianowe dookoła otworów powinny być tak ułożone, aby ich krawędzie nie znajdowały się na przedłużeniu krawędzi otworów. Takie ułożenie zmniejsza niebezpieczeństwo pojawienia się pęknięć.
Dodatkowo naroża otworów należy wzmocnić paskami siatki przyklejonymi na powierzchni płyt pod kątem 45o. Płyty styropianowe powinny tworzyć ciągłą powierzchnię. Szpary o szerokości większej niż 2 mm należy wypełnić odpowiednio przyciętymi paskami styropianu lub pianką poliuretanową. Szpar nie wolno uzupełniać zaprawą klejącą. Sprawdzić równość powierzchni powłoki termoizolacyjnej za pomocą łaty o długości, co najmniej 2,5 m. Nierówności usunąć szlifując powierzchnię papierem ściernym. Cała powierzchnia styropianu powinna być przeszlifowana. Szlifowanie należy wykonywać ruchami okrężnymi, nigdy równolegle do krawędzi płyt.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także