Bezspoinowe masy wierzchniego krycia

bezspoinowa masa wierzchniego kryciaBezspoinowe masy wierzchniego krycia przeznaczone są do krycia dachów płaskich. Ułożone na dachu, tworzą doskonale dopasowaną, jednolitą, elastyczną, lekką i wytrzymałą płaszczyznę, której trwałość może sięgać kilkunastu i więcej lat.

Na pokrycia dachów płaskich wykorzystuje się masy asfaltowo-kauczukowe (także na podkładzie z papy) lub poliuretan. Masy asfaltowo-kauczukowe mają postać gotową do bezpośredniego użycia na budowie. Wystarczy wzmocnić je wkładkami zbrojącymi – matami, włókninami, welonami z włókien szklanych, siatkami z tworzyw sztucznych. Zastosowanie takiego zbrojenia znacznie zwiększa trwałość układanych mas.
Poliuretany nakłada się na pokrycia dachowe ze specjalnych agregatów natryskowych. Ich ogromną zaletą jest to, że oprócz izolacji przeciwwodnej doskonale izolują termicznie.

Przygotowanie podłoża
Warunkiem wykonania dobrego pokrycia jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono trwałe, stabilne i o jednorodnej strukturze. Przed przystąpieniem do pracy trzeba je oczyścić, wyrównać i zagruntować oraz wykonać wszystkie obróbki wokół kominów.

masa asfaltowo-kauczukowaMasy asfaltowo-kauczukowe
Dostarczane są na miejsce budowy jako jednorodne, gęste i gotowe do użycia płyny. Mają bardzo dobrą przyczepność do betonu i papy asfaltowej; niektóre można układać na innych podłożach. Pokrycie dachu z takich mas składa się zwykle z kilku warstw masy i zatopionej między nimi siatki zbrojącej. Powierzchnia powinna być wykończona posypką mineralną, która ograniczy stopień nagrzewania dachu, zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i znacznie poprawi walory estetyczne takiego pokrycia. Posypką może być zwykły piasek, ale także kolorowy grys.
Firmy wykonujące pokrycia bezspoinowe mają własne metody prowadzenia prac, jednak zazwyczaj wyglądają one podobnie. Pierwszą czynnością jest zagruntowanie podłoża odpowiednim dla konkretnej masy środkiem. Jeśli podłoże pokryte jest papą, należy wcześniej naprawić istniejące w niej uszkodzenia i usunąć pęcherze powietrza.

wykończenie dachuSamą masę przed użyciem trzeba starannie wymieszać, a następnie rozprowadzić na dachu szczotką dekarską, pędzlem, packą lub łatą. Wymaganą grubość masy określa jej producent. Kolejny krok to nałożenie zbrojenia. Rozkłada się je na pierwszej warstwie pokrycia z 10-centymetrowym zakładem, lekko dociska i pozostawia do wyschnięcia. Gdy masa wyschnie, rozprowadza się kolejną warstwę w takiej ilości, aby uzyskać całkowite nasycenie wkładki zbrojącej masą. Zawsze trzeba przestrzegać zasady, że każda następna warstwa może być układana dopiero, gdy poprzednia wyschnie, jeśli nie chcemy zniszczyć ułożonej powłoki, np. chodząc po niej. Gdy druga warstwa wyschnie, nakładamy kolejną i ponownie ją zbroimy. Na ostatniej (mokrej) warstwie rozsypuje się posypkę mineralną wykonaną z drobnoziarnistego łupka, grysu bazaltowego albo zwykłego piasku. Chroni ona powłoki przed kontaktem z promieniami słonecznymi, czyli nadmiernym nagrzewaniem, co sprawia, że pokrycie jest trwałe, odporne na starzenie i uszkodzenia. Od rodzaju zastosowanej posypki zależał będzie kolor dachu – może być zielony, brązowy, szary, czerwony lub ceglastoczerwony. Aby zwiększyć trwałość pokrycia z masy asfaltowo-kauczukowej, zamiast posypki można użyć specjalnych farb akrylowych lub mas asfaltowo-aluminiowych o srebrzystym kolorze. Odbijają ponad 80% promieniowania słonecznego, dzięki czemu wydłuża się „żywotność” pokrycia.

Oceń artykuł
3,63 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także