Bezspoinowe masy wierzchniego krycia

masa poliuretanowaMasy poliuretanowe
Mają postać gęstej pianki. Układa się je na betonie, papie, drewnie, dachówkach ceramicznych i bitumicznych, płytach azbestowo-cementowych oraz  łupku. Pokrycie z nich wykonane jest trwałe, trudno zapalne, odporne na korozję biologiczną i chemiczną, nie zamarza, jest także dobrą izolacją cieplną. Wszystkie właściwości zachowuje przez długi czas w temperaturze od -50°C do +100°C.
Układanie mas poliuretanowych polega na natryskiwaniu. Warstwa z elastomerów poliuretanowych powinna mieć grubość około 1 mm, a całość 4-6 mm. Między niektóre warstwy układa się wkładkę zbrojącą - matę szklaną. Pokrycie wykonane z pianki poliuretanowej ma grubość 3-4 cm, a pojedyncza warstwa 1-1,5 cm. Ostatnią warstwę ułożonej masy maluje się farbą chroniącą przed promieniowaniem UV lub układa gruby żwir (warstwę co najmniej 5-centymetrową). Farba jest najczęściej stalowoszara, perłowo-szara, jasnobrązowa, zielona lub biała. Chociaż można zamówić ją w wybranym kolorze. Do rozprowadzenia masy potrzebne są agregaty natryskowe. Prace nie są łatwe i wymagają zatrudnienia przeszkolonych fachowców, którzy przyjadą ze specjalistycznym sprzętem. Masy układa się bardzo szybko. Ekipa składająca się z trzech osób w sprzyjających warunkach jest w stanie pokryć aż 800 m² dachu. Prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach klimatycznych - pochmurna, bezwietrzna pogoda w połączeniu z niską temperaturą i wysoką wilgotnością powoduje znaczne wydłużenia czasu schnięcia warstw. 

Transport i przechowywanie
Masy należy chronić przed wilgocią i mrozem, a także osłaniać przed nadmiernym słońcem. Przewozi się je i przechowuje w temperaturze powyżej 0°C: masy asfaltowo-kauczukowe - od +5 do +30°C, poliuretanowe - od +10 do +25°C. Jeśli temperatura jest niższa lub wyższa skraca się okres trwałości. Czas przez jaki można przechowywać jest różny dla różnych mas i powinien być zawsze podany na opakowaniu.
Nie warto kupować więcej materiału niż potrzebujemy, ponieważ po kilku tygodniach po otwarciu pojemnika masy tracą swoje właściwości i nie nadają się do użytku.   

Należy:
- przestrzegać norm zużycia masy na jeden metr kwadratowy - jest to podstawową uzyskania powłoki o właściwych parametrach użytkowych;
- precyzyjnie wykonywać wszystkie prace - jest to warunek szczelności powłoki;
- roboty prowadzić zgodnie z przepisami budowlanymi z uwzględnieniem zaleceń producenta.

Oceń artykuł
3,63 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Siemieniuk, Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: ZUT Digtel, Politerm

Polecamy Ci również

Zobacz także