Balkon jest szczególnym miejscem. Dla właścicieli mieszkań i domów spełnia rolę łącznika między przyciasnym czasem wnętrzem, a otwartą przestrzenią. Dobry balkon powinien być jednocześnie lekki, estetycznie wykończony i prawidłowo zaizolowany.
Balkon, podobnie jak taras, to elementy konstrukcji budynku, do których wykonania nadal przykłada się zbyt mało uwagi. Zbudowane bez należytego zabezpieczenia przed wilgocią mogą ulec poważnym uszkodzeniom już po pierwszej zimie. Najczęściej nieprawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej lub nawet jej brak, objawia się postępującym obniżeniem wartości estetycznej okładziny ceramicznej balkonu. Wilgoć przenikająca przez płytki gromadzi się w warstwach położonych niżej i zamarzając odrywa okładzinę od podłoża. Niezbędne jest więc zastosowanie hydroizolacji i obróbek blacharskich, które odprowadzałyby wodę. W tym jednak momencie pojawia się kolejny problem. Tradycyjne wykonany balkon czy taras ma warstwę izolacji najczęściej wykonaną z papy na lepiku, która przykryta jest dodatkową warstwą betonu. W przypadku balkonu warstwa ta jest niepożądana, gdyż znacznie obciąża konstrukcję. Przyklejanie płytek na papę, czy nawet folię hydroizolacyjną nie ma jednak większego sensu. Na takim podłożu żaden klej nie będzie się długo trzymał. Do niedawna problem ten był nie do ominięcia i wykonanie na izolacji warstwy betonu było konieczne. Najnowsze osiągnięcia z dziedziny chemii budowlanej znacznie upraszczają sprawę i wykonywanie ciężkiej, betonowej płyty podkładowej można pominąć. Dobierając odpowiedni produkt nowoczesnej chemii osiągniemy zamierzony efekt mniejszym nakładem pracy i w znacznie krótszym czasie.
Jest balkon – i co dalej?
Żelbetowa płyta z wykonaną barierką to zwykle zbyt mało, byśmy mogli uznać, że etap budowy balkonu został zamknięty. Większość użytkowników mieszkań i domów chce dodatkowo wykonać okładzinę ceramiczną na surowym betonowym podłożu. Aby cel ten zrealizować i nie martwić się, że płytki odpadną po pierwszych mrozach, a konstrukcja balkonu ulegnie uszkodzeniu, na płycie wykonać trzeba izolację przeciwwilgociową. Większości tego typu materiałów, jak już wspomnieliśmy wcześniej, żaden klej do ceramiki nie będzie się trzymał, dlatego tradycyjnie na izolacji wykonywało się i nadal często wykonuje warstwę podkładową z betonu, a dopiero na niej układa płytki. Od pewnego czasu dostępne są już na rynku technologie, dzięki którym ceramikę możemy ułożyć bezpośrednio na izolacji przeciwwilgociowej.
IWB
bzdura na przekroju - logicznie wystarczy pomyśleć nad tym, jakie zadanie ma ta obróbka? chorni płytę balkonową czy ma chronić całość razem z warstwą dociskową?
zajmijcie się czymś bardziej pożytecznym niż wprowadzaniem w błąd wszystkich inwestorów internetowych.
sławek
Po pierwsze to do prawidłowego zaizolowania balkonu czy tarasu służą preparaty dwuskładnikowe. Tę zewnętrzną odmianę folii wewnętrznej stosuje się na powierzchnie do 4m2. Po drugie okapnik powinien być wykonany z blachy aluminowej (jest tańszy) przyklejonej epoksydowym klejem w końcowym wyżłobieniu warstwy spadkowej. Błędem jest mocowanie obróbki wiercąc otwory na kołki. Powirzchnia pod hydroizolację ma być równa bez widocznego na rysuku "garba". Na tak przygotowaną powierzchnię spokojnie można położyć DWUSKŁDNIKOWĄ hydroizolację podłytkową, np. Ultramentu czy Atlasa (nie wchodzą w reakcję). I oczywiście system jest niczym bez zastosowania taśmy w narożach, łączeniach i dylatacjach. Połączenie ze ścianą obrabiamy PRZED położeniem ocieplenia ściany.
KTH
izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna ??? przecież na balkonie jest woda czasowo zalegająca nie wywierająca ciśnienia ... komuś po raz kolejny się popitoliło z tym.
KOMPATYBILNOŚĆ MATERIAŁU TO RZECZ ŚWIĘTA nie można mieszać materiałów ze sobą bo zachodzi rekacja chemiczna i po czasie są nacieki białe i każdy pyta co to jest. Wapno czy klej a może coś innego
Rawka
jak zaczynałam wykończenie balkonu w domu, to mój płytkarz mi polecił 2 rzeczy: specjalny klej do płytek i dwuskładnikowy system izolacyjny, obie z WaterBlock. do tej pory sprawdzają się świetnie, a nie wymagały więcej pracy niż tradycyjne położenie płytek. balkon jest dobrze chroniony, woda nie wnika gdzieś pod płytki albo tynk. jak będę się brała z mężem za taras, to znowu pewnie użyjemy tych preparatów.
seba676
Ja stosuję z izolacji przeciwwodnych WB Duo Flex. Najbardziej elastyczna z zapraw na których pracowałem. świetnie maskuje pęknięcia i rysu, odporna na większość substancji oraz hamuje proces karbonizacji betonu. Często w WaterBlock zamawiał właśnie ją. Mogłem wynegocjować dobrą cenę, a kontakt i dostawa na oczekiwanym wysokim poziomie.