Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne

Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne

Prawie połowa rejestrowanych obecnie prób włamań nie udaje się dzięki prostym, ale skutecznym mechanizmom zabezpieczającym – wynika z policyjnych statystyk. Nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy automatycznego ryglowania, nie tylko jednak chronią przed włamaniem, ale podnoszą też komfort obsługi.

Granica trzech minut
Do standardowego wyposażenia zabezpieczającego drzwi należą obecnie: czopy przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów, dodatkowe rygle oraz zaczepy w ramie drzwiowej. TeAutomatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne rozwiązania wydłużają czas potrzebny włamywaczowi na podważenie lub zwykłe wyważenie drzwi zew nętrznych – podkreślają policjanci z wydziałów kryminalnych policji. Jeżeli drzwi stawiają opór przez ponad trzy minuty, przestępca na ogół wycofuje się z próby włamania. Z policyjnych danych wynika, że większość tego typu przestępstw popełnianych jest w biały dzień, gdy mieszkańcy przebywają poza domem. Nocą - hałas, światło i dziwne zachowania zwracają większą uwagę sąsiadów.

Skuteczne mechanizmy zabezpieczające: rozeta zabezpieczona przed rozwierceniem (3); haki blokujące (4), haki stalowe i rygle (1) powodują automatyczne zakotwienie drzwi podczas domykania w ramie; system automatycznego ryglowania można stosować w połączeniu z automatycznym elektrozaczepem (2).

Bezpieczeństwo i komfort
Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne Nowoczesne drzwi wejściowe są jednak nie tylko bezpieczne, ale też wygodne. „Obecnie  zmierzamy ku takim rozwiązaniom, by zabezpieczenia przeciwwłamaniowe podnosiły komfort obsługi drzwi zewnętrznych i dlatego wyposaża się je w automatyczne ryglowanie” - wyjaśnia Harald Bermes, konstruktor drzwi zewnętrznych w firmie Hörmann. Takich drzwi nie trzeba już zamykać ręcznie na główny rygiel. Nowe zamki, takie jak zamek H5, który firma Hörmann montuje nawet w wersji standardowej aluminiowych drzwi zewnętrznych, ryglują się automatycznie. W chwili domknięcia drzwi trzy stalowe haki i dwa dodatkowe rygle blokują się w zaczepach i powodują zakotwienie drzwi w pięciu punktach ramy drzwiowej. To rozwiązanie wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo, nie trzeba już pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz. „Mimo to wiele osób, z myślą np. o dzieciach, chce mieć możliwość wchodzenia do domu w ciągu dnia bez użycia klucza” - wyjaśnia Bermes. Dlatego mechanizm zabezpieczający ma funkcję wyłączania automatycznego blokowania. Funkcja położenia dziennego w połączeniu z elektrozaczepem (popularnym „buczkiem“), stosowanym często w domach wielorodzinnych, umożliwia otwarcie drzwi w każdej chwili poprzez lekkie popchnięcie.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Hörmann

Polecamy Ci również

Zobacz także