Aluminium nie musi być zimne

Ceniony przez architektów materiał taki jak aluminium zyskuje nowe, ciepłe oblicze. Najnowsze systemy pozwalają obniżyć straty energetyczne budynku i dostarczyć do niego energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.

Aluminium nie musi być zimne - zdjęcie 1Aluminium daje duże możliwości formowania ze względu na niską gęstość cząsteczkową, a dzięki temu wysoką plastyczność materiału. Stosowane w konstrukcjach fasad, na ogół nie ma tak dobrej izolacyjności termicznej jak np. drewno, dlatego najlepiej korzystać z najnowszych technologii budowlanych. Szyby i profile stolarki otworowej, stanowiące większość powierzchni fasady budynków, powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. W przeciwnym wypadku fasada będzie generować wysokie straty cieplne, a tym samym koszty utrzymania budynku wzrosną.

Ciepłe aluminium
Opracowując rozwiązania w ramach programu Energy2 projektanci Schüco stworzyli ideę fasady zatrzymującej znacznie więcej energii cieplnej wewnątrz budynku (nawet do 50%), a zarazem generującej ją ze źródeł odnawialnych. 
Wnętrza przyjazne ludziom to wnętrza o zoptymalizowanej temperaturze 20°C i wypełnione światłem słonecznym. Oferowany przez firmę Schüco system okien aluminiowych Schüco AWS to szeroka paleta wyboru – od modeli standardowych, aż po zautomatyzowane wykonania. Jego szczególną zaletą jest optymizacja współczynnika przenikania ciepła Uf przy stosunkowo małej powierzchni profilu. Głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm przy przenikalności cieplnej na poziomie już od 0,9 W/m² i wysokiej izolacyjności akustycznej. W systemie Schüco AWS większa powierzchnia oszklenia nie oznacza podwyższonej straty ciepła, zaś do pomieszczeń przenika więcej światła. Taki efekt osiągnięto dzięki m.in. koekstrudowanej uszczelce środkowej, przekładkom z pianką izolacyjną oraz zwiększonej izolacyjności w strefie krawędzi szyby. Stabilność i wąska, zewnętrza powierzchnia profili to większa swoboda przy projektowaniu fasady – w ten sposób zwiększono powierzchnię przeszkleń i zyskano większy dostęp światła oraz lepszy widok.
Inteligentne wyposażenie
Aluminium nie musi być zimne - zdjęcie 2
Schüco AWS to ciepłe profile aluminiowe wraz z całą gamą udogodnień poprawiających komfort użytkowania okna. Jest możliwość opcjonalnego wyposażenia systemu w ukryte okucia okienne Schüco AvanTec z obsługą mechaniczną lub TipTronic z obsługą automatyczną (mechatroniczną). Okucia TipTronic umożliwiają decentralne sterowanie wentylacją i przewietrzaniem budynku za pomocą np. poręcznych przycisków lub fal radiowych, oraz centralne – za pośrednictwem centrali EIB. W ten sposób można sterować oknami wbudowanymi w elewację. Rozwiązanie to pozwala na kontrolę poziomu temperatury, nawietrzania czy nasłoneczniania budynku.
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także