Ceniony przez architektów materiał taki jak aluminium zyskuje nowe, ciepłe oblicze. Najnowsze systemy pozwalają obniżyć straty energetyczne budynku i dostarczyć do niego energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.
Aluminium daje duże możliwości formowania ze względu na niską gęstość cząsteczkową, a dzięki temu wysoką plastyczność materiału. Stosowane w konstrukcjach fasad, na ogół nie ma tak dobrej izolacyjności termicznej jak np. drewno, dlatego najlepiej korzystać z najnowszych technologii budowlanych. Szyby i profile stolarki otworowej, stanowiące większość powierzchni fasady budynków, powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. W przeciwnym wypadku fasada będzie generować wysokie straty cieplne, a tym samym koszty utrzymania budynku wzrosną.
Opracowując rozwiązania w ramach programu Energy2 projektanci Schüco stworzyli ideę fasady zatrzymującej znacznie więcej energii cieplnej wewnątrz budynku (nawet do 50%), a zarazem generującej ją ze źródeł odnawialnych.
Wnętrza przyjazne ludziom to wnętrza o zoptymalizowanej temperaturze 20°C i wypełnione światłem słonecznym. Oferowany przez firmę Schüco system okien aluminiowych Schüco AWS to szeroka paleta wyboru – od modeli standardowych, aż po zautomatyzowane wykonania. Jego szczególną zaletą jest optymizacja współczynnika przenikania ciepła Uf przy stosunkowo małej powierzchni profilu. Głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm przy przenikalności cieplnej na poziomie już od 0,9 W/m² i wysokiej izolacyjności akustycznej. W systemie Schüco AWS większa powierzchnia oszklenia nie oznacza podwyższonej straty ciepła, zaś do pomieszczeń przenika więcej światła. Taki efekt osiągnięto dzięki m.in. koekstrudowanej uszczelce środkowej, przekładkom z pianką izolacyjną oraz zwiększonej izolacyjności w strefie krawędzi szyby. Stabilność i wąska, zewnętrza powierzchnia profili to większa swoboda przy projektowaniu fasady – w ten sposób zwiększono powierzchnię przeszkleń i zyskano większy dostęp światła oraz lepszy widok.
