Ochrona przed hałasem wewnętrznym polega na uzyskaniu odpowiedniej izolacyjności akustycznej między przylegającymi pomieszczeniami w całym domu oraz ograniczeniu hałasu, który pochodzi z technicznego wyposażenia budynku.
Wymagania stawiane ścianom wewnętrznym nie są wysokie i dostosowane do powszechnie występujących źródeł hałasu. Większość budowanych ścian je spełnia, jeśli tylko pomieszczenia wykorzystywane są zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania nie uwzględniają wszystkiego, bo trudno wszystko przewidzieć - na przykład pomieszczenia do nauki gry na skrzypcach – ponieważ nie każdy budynek musi mieć zwiększone parametry akustyczne. Uzyskanie „ciszy” w mieszkaniu zależy także od układu pomieszczeń. Trzeba dobrze zaplanować mieszkanie, na przykład nie należy przy sypialni umieszczać obok pomieszczeń sanitarnych czy technicznych. Ważny jest także dobór drzwi wewnętrznych.
Izolacyjność akustyczna
Akustyka określona jest wskaźnikiem RA1, który wynosi 30 dB (standard podstawowy) i 40 dB (standard podwyższony). Ściany oddzielające pomieszczenia sanitarne i techniczne powinny mieć lepszą izolacyjność – 35 dB (standard podstawowy) i 45 dB (standard podwyższony), gdyż dźwięk dochodzący z tych pomieszczeń, szczególnie wieczorem i nocą, jest bardzo męczący i uciążliwy.
Hałas najlepiej wytłumiają materiały ciężkie - na przykład beton, cegła lub materiały włókniste – wełna mineralna czy płyta pilśniowa. Duży ciężar ścian działowych murowanych jest powodem, że znajdują zastosowanie w domach parterowych. W domach piętrowych, aby niepotrzebnie nie obciążać stropów ściany działowe dobrze wykonać z płyt gipsowo-kartonowych i wypełnić szczelnie wełną mineralną. Szkielet nośny musi być odizolowany od ścian i stropów warstwą filcu lub gumy. Płyty gipsowo-kartonowe dobrze jest układać podwójnie.
Izolacyjność akustyczna ścian działowych z wybranych materiałów
Materiał | Grubość ściany [cm] | Wskaźnik RA1 [dB] |
bloczki z betonu komórkowego | 17,5 | 41 |
pustaki ceramiczne | 18,8 | 43 |
lekka ścianka szkieletowa | 12,5 | 45 |
Hałas z instalacji
Hałasy z pomieszczeń technicznych i sanitarnych związane są z użytkowaniem instalacji, czyli codziennymi czynnościami - myciem, praniem, kąpielą, ale mogą być także spowodowane tarciem w przewodach, turbulencjami, rozprzestrzeniania się hałasu poprzez wodę wypełniającą przewody. Rodzaje hałasu to: przerywany - na przykład odgłosy prania, i ciągły - na przykład pochodzący z instalacji centralnego ogrzewania. Wartości hałasu są zróżnicowane - zależą od pory doby - i wynoszą (mieszkanie umeblowane):
-
hałas ciągły - w dzień LAeq = 35 dB, w nocy LAeq = 25 dB,
-
hałas przerywany - w dzień LAmax = 40 dB, w nocy Lmax = 30 dB.
kolumb
Dobry tekst ale dlaczego nic się nie pojawiło o styropianie na podłogę? przypadek???:)))
eddie
może dlatego, że artykuł jest o ścianach wewnętrznych...
KatarzynaS
Cenne uwagi we fragmencie o możliwościach zmniejszenia hałasu, którego źródłem są instalacje.
---
Służę pomocą,
e-Rzecznik Knauf Insulation
malux
Ja ze swojej strony polecam http://akustyka.7rc.eu/
Artur Chojnacki
Akustyka wnętrz jest często pomijana na etapie projektu domu, co później się mści. Ja u siebie w domu miałem problem ze zbyt długim pogłosem, a oprócz tego w sypialni było słuchać przepływ wody w ścianach. Mi pomogła firma akutech.pl ktorą serdecznie polecam.
Sebastian1578
Bardzo ciekawy artykuł. Izolacja akustyczna ścian przydaje się szczególnie gdy mamy głośnych sąsiadów.
Enerbau
Nawet ścianki działowe w mieszkaniu powinny dobrze tłumić dźwięki. Domownicy mają też prawo do ciszy.
InżynierAkustyki
W przypadku izolacji akustycznej, polepszenia wyrazistości głosu i wyeliminowania brzydkich pogłosów polecam produkty polacoustics.com. Nadają się świetnie też do studiów nagrań czy pokojów muzyków.
tomradzio
To są produkty do profesjonalnych zastosowań. Kosztowo stosowanie ich we własnym domu nie ma żadnego sensu. W 99% przypadków wystarcza ~ 50 db izolacyjności akustycznej w typowych ściankach z Porothermu. Produkty o których piszesz mają sens być może w jakichś cienkich działówkach z betonu komórkowego, ale już zastosowanie ceramiki albo silikatu rozwiązuje ten problem. Kosztowo nie wychodzi to jakoś szczególnie drogo, a taką ścianę na pewno jest łatwiej dołączyć do ścian zewnętrznych, zachowując przy tym jednolitość całej konstrukcji.
viki42
Czasami w prywatnych domach też znajdują się pomieszczenia, gdzie tego typu https://www.mega-acoustic.pl/oferta/panele-akustyczne/ profesjonalne akcesoria wygłuszające znajdą zastosowanie. Coraz popularniejsze są np. sale kinowe czy sale muzyczne. I tam będą idealne.
budowa876
Jeśli poszukujecie paneli akustycznych, które rozpraszają dźwięk to produkty doskonałej jakości ma ta firma https://muteboards.pl/blog/panele-akustyczne-rozpraszajace/zave_bfxm Oferuje ona kompleksową obsługę wraz z montażem. Posiada bardzo duże doświadczenie i liczne pozytywne opinie na swój temat. Można sprawdzić, zadzwonić czy napisać i uzyskać wszystkie informacje.
cookiemonster
Izolacyjność akustyczna ścian działowych to ważny temat i nie wolno o tym zapominać - choćby ze względu na poziom zdrowia psychicznego... najlepsze są materiały ciężkie, które będą stanowiły realną barierę przed falami dźwiękowymi - czyli ściany z silikatu albo Porothermu. Przy ceramice Porotherm ściana 11,5 cm to ponad 40 db izolacyjności akustycznej (parametr Rw). Przy betonie komórkowym w podobnej grubości będzie jakieś 10 db mniej. A to, zważywszy na sposób liczenia tego parametru, prawdziwa przepaść. Tak więc nawet przy betonowych ścianach konstrukcyjnych na ściany działowe zdecydowanie lepiej wybrać choćby i Porotherm, który cenowo jest na tej samej półce.
euro_tuned
racja.
gazobeton na ścianach działowych to kompletna porażka. Wszystko słychać jakby nie było żadnej ściany.