Akustyka ścian wewnętrznych

Akustyka ścian wewnętrznych

tkaniny i dywany tłumią dźwiękiOchrona przed hałasem wewnętrznym polega na uzyskaniu odpowiedniej izolacyjności akustycznej między przylegającymi pomieszczeniami w całym domu oraz ograniczeniu hałasu, który pochodzi z technicznego wyposażenia budynku.

Wymagania stawiane ścianom wewnętrznym nie są wysokie i dostosowane do powszechnie występujących źródeł hałasu. Większość budowanych ścian je spełnia, jeśli tylko pomieszczenia wykorzystywane są zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania nie uwzględniają wszystkiego, bo trudno wszystko przewidzieć - na przykład pomieszczenia do nauki gry na skrzypcach – ponieważ nie każdy budynek musi mieć zwiększone parametry akustyczne.  Uzyskanie „ciszy” w mieszkaniu zależy także od układu pomieszczeń. Trzeba dobrze zaplanować mieszkanie, na przykład nie należy przy sypialni umieszczać obok pomieszczeń sanitarnych czy technicznych. Ważny jest także dobór drzwi wewnętrznych.

Izolacyjność akustyczna
Akustyka określona jest wskaźnikiem RA1, który wynosi 30 dB (standard podstawowy) i 40 dB (standard podwyższony). Ściany oddzielające pomieszczenia sanitarne i techniczne powinny mieć lepszą izolacyjność – 35 dB (standard podstawowy) i 45 dB (standard podwyższony), gdyż dźwięk dochodzący z tych pomieszczeń, szczególnie wieczorem i nocą, jest bardzo męczący i uciążliwy.   
Hałas najlepiej wytłumiają materiały ciężkie - na przykład beton, cegła lub materiały włókniste – wełna mineralna czy płyta pilśniowa. Duży ciężar ścian działowych murowanych jest powodem, że znajdują zastosowanie w domach parterowych. W domach piętrowych, aby niepotrzebnie nie obciążać stropów ściany działowe dobrze wykonać z płyt gipsowo-kartonowych i wypełnić szczelnie wełną mineralną. Szkielet nośny musi być odizolowany od ścian i stropów warstwą filcu lub gumy. Płyty gipsowo-kartonowe dobrze jest układać podwójnie.

Izolacyjność akustyczna ścian działowych z wybranych materiałów

Materiał Grubość ściany [cm] Wskaźnik RA1 [dB]
bloczki z betonu komórkowego 17,5 41
pustaki ceramiczne 18,8 43
lekka ścianka szkieletowa 12,5 45

parawanowa ścianka działowa ogranicza rozchodzenie się dźwiękówHałas z instalacji
Hałasy z pomieszczeń technicznych i sanitarnych związane są z użytkowaniem instalacji, czyli codziennymi czynnościami - myciem, praniem, kąpielą, ale mogą być także spowodowane tarciem w przewodach, turbulencjami, rozprzestrzeniania się hałasu poprzez wodę wypełniającą przewody. Rodzaje hałasu to: przerywany - na przykład odgłosy prania, i ciągły - na przykład pochodzący z instalacji centralnego ogrzewania. Wartości hałasu są zróżnicowane - zależą od pory doby - i wynoszą (mieszkanie umeblowane):

  • hałas ciągły - w dzień LAeq = 35 dB, w nocy LAeq = 25 dB,
  • hałas przerywany - w dzień LAmax = 40 dB, w nocy Lmax = 30 dB.

Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także