ABC termomodernizacji

ABC termomodernizacji

Dobrze zaplanowana i zrealizowana termomodernizacja trwale i radykalnie zmniejszy koszty ogrzewania oraz poprawi komfort mieszkania, a także może odmienić wygląd budynku i sprawić, że poczujemy się w nim, jak w nowym.

Warto wiedzieć, że do efektywnej termomodernizacji, w tym również prywatnego domu jednorodzinnego, państwo może dołożyć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych - do 16% kosztów całego przedsięwzięcia.

W 2008 roku na wypłacone z funduszu termomodernizacji ponad 187 mln zł – tylko 520 tys. zł (31 premii termomodernizacyjnych) przypadło na termomodernizację budynków jednorodzinnych. „Powodem takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj brak wystarczającej wiedzy inwestorów na temat możliwosci pozyskania dodaktowych środków finansowych na remont domu” – mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska. Tymczasem w 2008 r. każdy z właścicieli budynków jednorodzinnych otrzymał średnio prawie 17 tys. zł premii termomodernizacyjnej!
To najlepsza zachęta do działania. Trzeba wprawdzie wydać 1-2 tys. zł na audyt energetyczny, ale dzięki niemu można mądrze zaplanować inwestycję i w konsekwencji ubiegać się o premię, której wartość wielokrotnie przewyższa koszt audytu. Jak to zrobić?

Po pierwsze -  przeprowadzamy audyt energetyczny
Pierwszym krokiem do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Dokument ten określa przede wszystkim zakres niezbędnych prac remontowych, całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia, a także kwotę możliwego do uzyskania kredytu oraz premii termomodernizacyjnej.

Audyt energetyczny może wykonać jedynie akredytowany audytor o odpowiednich  kwalifikacjach. Aktualna lista uprawionych specjalistów znajduje się na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl. Koszt takiego opracowania dla domu jednorodzinnego waha się w granicach 1-2 tys. zł.

Krok drugi – wybieramy bank
Dysponując audytem energetycznym budynku, można przystąpić do wyboru banku udzielającego kredytów termomodernizacyjnych. Ich aktualna lista dostępna jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego - www.bgk.com.pl.

Podczas wyboru banku kredytującego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wartość stopy procentowej oraz sposób spłaty kredytu, tj. wielkość i rozłożenie w czasie rat kredytowych i odsetek. Warto także pamiętać, że im wyższy kredyt, tym większe możliwości negocjacji z bankiem.

Po trzecie –  składamy wniosek o kredyt
Kolejnym krokiem do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest złożenie w banku wniosku o udzielenie kredytu
na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Należy do niego dołączyć następujące dokumenty:
1. Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej.
2. Audyt energetyczny.
3. Projekt budowlany dla planowanego przedsięwzięcia (wymóg uzależniony od banku).

Po zawarciu umowy z bankiem, przesyła on kompletne dokumenty do BGK. Ten z kolei, jeśli dysponuje wolnymi środkami na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR), w terminie 30 dni roboczych od daty otrzymania dokumentów, podejmuje decyzję w sprawie przyznania nam premii. 

ABC termomodernizacji - zdjęcie 1

 

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także