ukryj

Skoro wilgoć wnika w ściany fundamentowe z boku, od wewnętrznej, niezabezpieczonej strony, wykonywanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej na ławach fundamentowych można wydawać się niepotrzebne. Każdy inwestor, który dojdzie do takiego wniosku, w przyszłości odczuje finansowe konsekwencje podjętej decyzji.

Wykonanie izolacji poziomej pomiędzy ścianą a ławą fundamentową w istniejącym budynku jest zabiegiem czasochłonnym, trudnym technicznie i bardzo kosztownym. Izolacja na ławach jest tymczasem niezbędna, ponieważ zabezpiecza ściany fundamentowe przez zawilgacaniem wodą podciąganą kapilarnie z gruntu.

Izolacja pozioma ław fundamentowych ma do spełnienia podwójną funkcję - zabezpiecza przed efektem kapilarnego podciągania wody z gruntu oraz jest elastyczną warstwą rozdzielającą ławy i ściany fundamentowe, co zabezpiecza ściany przed pękaniem w wyniku osiadania budynku.

folia izolacyjna do izolacji poziomej

Elastyczna warstwa uszczelniająca

Zjawisko kapilarnego podciągania wody z gruntu wynika z porowatej struktury mineralnych materiałów budowlanych - pory niezaizolowanego betonu działają, jak drobne rurki "wysysające" wilgoć z otaczającej ziemi. Szczególne znaczenie ma to w przypadku ław fundamentowych osadzanych na warstwach ubitego, rodzimego gruntu, który sam w sobie również może podciągać wodę z głębszych warstw podłoża. Brak poziomej izolacji przeciwwilgociowej na ławach zazwyczaj oznacza szybkie zawilgocenie całości fundamentów. Warstwa papy stanowi również rodzaj swoistej, elastycznej uszczelki rozdzielającej ławy i ściany fundamentowe, dzięki czemu elementy te mogą pracować niezależnie podczas osiadania budynku. Gdy ławy i ściany są sztywno połączone, bez rozdzielającej warstwy papy, będą pękać pod wpływem silnych naprężeń, co z kolei może prowadzić do pęknięć izolacji pionowej i zamakania ścian fundamentowych.

wykonanie izolacji poziomej

Izolacja pozioma z odzysku

Zaniedbanie wykonania poziomej izolacji ław szybko prowadzi do przykrych konsekwencji w postaci zawilgoconych fundamentów. Nie oznacza to, że nie można zaradzić sytuacji, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że naprawa błędu będzie trudna, czasochłonna i droga. Wykonanie poziomej izolacji ław w istniejącym budynku wymaga ich odkopania co najmniej do głębokości 15 cm poniżej wierzchu ławy. Na prace trzeba uzyskać pozwolenie budowlane, a wykonywane muszą być pod nadzorem inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane. Istnieją trzy metody "spóźnionego" wykonania izolacji poziomej ław fundamentowych:

 • podbijanie ław i układanie izolacji z papy lub półpłynnych mas bitumicznych,
 • podcięcie muru i układanie w podciętych fragmentach dwóch arkuszy papy lub dwóch warstw półpłynnych mas bitumicznych,
 • wykonanie izolacji metodą termoiniekcji lub iniekcji krystalicznej.

Pierwsze dwie metody są wyjątkowo czasochłonne, choć mniej kosztowne od iniekcji. Jednorazowo odkopać i podbić lub podciąć można bowiem najwyżej metrowe odcinki ław. Przed ułożeniem izolacji, podcięcia muszą być wyrównane z obu stron zaprawą cementową. Kolejny odcinek może być wykonywany dopiero po pełnym związaniu wypełnienia i zasypaniu poprzedniego odcinka.

Zdecydowanie szybszą i łatwiejszą metodą, jednak znacznie kosztowniejszą, jest iniekcja. Na styku ław i ścian fundamentowych, co 15-20 cm nawiercana jest sieć otworów, w które wlewa się mieszaninę cementu, wody i specjalnych aktywatorów krzemianowych penetrujących ścianę. Pod wpływem aktywatorów w murze powstaje zwarta, mineralna masa, stanowiąca szczelną barierę przeciwwilgociową. Termoiniekcja od iniekcji różni się tym, że zanim do otworów zostanie wprowadzony preparat iniekcyjny, ściany są miejscowo osuszane - w każdy otwór wkładana jest rurka tłocząca gorące powietrze. Nagrzewanie trwa kilkadziesiąt godzin, aż ściana osiągnie temperaturę 30-40°C.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Fundament – początek budowy

Fundament – początek budowy

Fundament na naszej działce powinien „pojawić” się pierwszy. Jak prawidłowo dobrać jego rodzaj, aby był solidny? Przeczytaj cały artykuł

Hydroizolacja fundamentów - folie

Hydroizolacja fundamentów - folie

Jedne z najważniejszych materiałów budowlanych używanych podczas budowy domu to wszelkie materiały hydroizolacyjne. Przeczytaj cały artykuł

Samozagęszczalny beton na fundamenty

Samozagęszczalny beton na fundamenty

Samozagęszczalny beton pozwala sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą budowa każdego budynku - fundamentów.. Przeczytaj cały artykuł

Membrana dachowa - ważna warstwa

Membrana dachowa - ważna warstwa

Dach to newralgiczny punkt całego domu, źle wykonany może być źródłem największych strat ciepła. Mogą sięgać nawet 20%. Przeczytaj cały artykuł

Jak wykonać fundamenty

Jak wykonać fundamenty

Na fundamentach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji całego domu. Przeczytaj cały artykuł

Membrany dachowe DachGam

Membrany dachowe DachGam

W nowoczesnej architekturze ponownie na topie są dachy płaskie, czyli takie, których spadek jest nie większy niż 15º. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Tomasz_Brzeczkowski

  Ponieważ jest jeszcze wilgoć z wewnątrz, ze ściany, dlatego izolacja pozioma w tym miejscu ( na fundamencie) jest delikatnie ujmując - nieporozumieniem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-okna

E-łazienki

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Termomodernizacja domu

x