ukryj

Rosnące ceny energii powodują, że koszty ogrzewania domów i mieszkań nieustannie zwiększają się. Wiemy już, że aby efektywnie ograniczyć koszty eksploatacyjne, musimy zadbać o odpowiednią izolację budynku.

prawidłowa izolacja balkonu likiwduje mostki termiczneOcieplamy więc ściany, dachy, montujemy szczelne okna. Aby przeprowadzone działania były jednak jak najbardziej skuteczne, warto pomyśleć również o izolacji balkonu.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Schöck Polska wynika, że Polacy chcą mieszkać w ciepłych domach i mieszkaniach (jest to istotna kwestia dla ponad 80% ankietowanych). Za najskuteczniejsze metody respondenci uznali dobrą izolację termiczną ścian i dachów – odpowiednio 73% i 63% ankietowanych oraz zastosowanie energooszczędnych okien (42%).¹

To rzeczywiście popularne i efektywne sposoby. Aby jednak w pełni zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy zwrócić także uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów. Mogą one bowiem zwiększać zapotrzebowanie obiektu na energię grzewczą aż o 30%.

Izolacja balkonu - dlaczego jest ważna?

Jako eksponowane elementy budynku balkony są poddawane częstym wpływom zmiennych warunków atmosferycznych. Muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne działanie wilgoci, np. w trakcie długotrwałych deszczy. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania oraz inne szkody budowlane.

Mostek termiczny, zwany także cieplnym to element przegrody budowlanej, np. ściany, o znacznie wyższym - niż sąsiadujące z nim elementy - współczynniku przewodzenia ciepła. Na skutek tej cechy, zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do wychładzania przegrody, skutkiem której są duże straty energetyczne oraz ujemny wpływ na bilans cieplny budynku. W takim przypadku znacznie rosną koszty ogrzewania pomieszczenia, których można uniknąć w odpowiednio zaizolowanym termicznie budynku.

izolacja balkonu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewaniaPonadto, w miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczona zostaje temperatura punktu rosy - skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Istnieje wiele powodów i miejsc powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, czyli prościej mówiąc miejsca, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, np. połączenie balkonu ze stropem.

Jak przeciwdziałać mostkom termicznym, nie rezygnując z balkonu?

Mostkom termicznym najlepiej zapobiegać już na etapie projektowania i realizacji budynku. Z tego względu, kiedy budujemy dom - warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad kupnem mieszkania, porozmawiajmy z deweloperem o zastosowanych metodach izolacji balkonu.

łącznik balkonuW walce z mostkami termicznymi pomogą nam także specjalne rozwiązania budowlane np. łącznik balkonowy Isokorb. Zapewnia on skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości. Isokorb jest wbudowywany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, dzięki czemu zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie. Ponieważ stanowi dodatkowy element nośny konstrukcji, zapobiega także innym szkodom budowlanym spowodowanym przez mostki termiczne, np. zarysowaniom i pęknięciom płyty balkonowej.

¹ „Postawy wobec ocieplania budynków", badanie społeczeństwa przeprowadzone
w czerwcu 2010 r. przez IQS Group na zlecenie Schöck Polska
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,50 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Masa termiczna

Masa termiczna

W ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do prawdziwej rewolucji w sposobie podejścia do budownictwa. Przeczytaj cały artykuł

Ocieplanie wełną celulozową

Ocieplanie wełną celulozową

Włóknoceluloza pojawiła się na rynkach zachodnioeuropejskich już na początku lat siedemdziesiątych. Przeczytaj cały artykuł

Wełna mineralna - płyty, maty, granulaty

Wełna mineralna - płyty, maty, granulaty

Włosy królowej Pelé, władczyni wulkanu Kilauea na Hawajach, stały się najpopularniejszym ­materiałem izolacyjnym...5698 Przeczytaj cały artykuł

Wełna czy styropian - ocieplenie domu

Wełna czy styropian - ocieplenie domu

To dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu

Termomodernizacja domu

Słaba izolacja przegród budowlanych oraz stary, nieefektywny system ogrzewania powodują, że w kilkudziesięcioletnich... Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Planując budowę domu, już na etapie projektowania warto myśleć nie tylko o funkcjonalności i rozkładzie pomieszczeń... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. JBZ

  Izolowanie balkonów wynika nie tyle z chęci zmniejszenia strat ciepła budynku (bo udział mostka balkonu w ogólnych stratach jest minimalny), lecz głównie z chęci wykluczenia przemarzania tych okolic i kondensacji pary wodnej we wnętrzu oraz konstrukcji nośnej balkonu. O mostkach cieplnych i ich eliminacji więcej w serwisie BDB.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Dobrą izolację naprawde cięzko wykonać: /www.budowa-info.pl/domy-energooszczedne-f10/ trzeba być naprawdę bardzo dokładnym w tym co się robi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-okna

E-ściany

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Ocieplenie dachu styropianem - skuteczna izolacja

x