ukryj

Zważ styropian przed zakupem. Przekonasz się wstępnie czy jest dobrej jakości – radzi inż. Anna Kuliś z PCBC w Gdańsku

styropianPani inżynier, jak w składzie budowlanym klient może przekonać się, czy kupuje dobry styropian?

Najłatwiejszym sposobem oceny, czy styropian, który zamierzamy kupić spełni nasze oczekiwania jest weryfikacja informacji załączonych przez producenta. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wyrób został prawidłowo oznakowany. Wyroby budowlane, dla których istnieją normy europejskie zharmonizowane z dyrektywą 89/106/EWG (w przypadku wyrobów ze styropianu EPS jest to norma PN-EN 13163), mogą być wprowadzone do obrotu i stosowane w budownictwie, jeżeli zostały opatrzone przez producenta znakiem CE (producenci krajowi mogą stosować oznakowanie znakiem budowlanym B). Oznakowanie to wskazuje, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną częścią normy oraz że producent przeprowadził z wynikiem pozytywnym ocenę zgodności wyrobu.

Dodatkowo na etykietach, zazwyczaj zamieszczanych na opakowaniach wyrobów, znajdziemy dane producenta, nazwę wyrobu, zakres jego zastosowania oraz dane techniczne umożliwiające identyfikację cech i deklarowanych właściwości użytkowych styropianu, co pozwala na ocenę, czy dany wyrób jest odpowiedni do zamierzonego przez klienta zastosowania, a także na porównanie parametrów użytkowych styropianów oferowanych przez innych producentów.

W miejscu zakupu w łatwy sposób ocenić też można wygląd zewnętrzny płyt styropianowych, ich barwę, prostokątność oraz sprawdzić czy płyty się nie kruszą lub nie wypadają z nich „perełki” styropianu.

Podstawowymi parametrami określającymi wyroby ze styropianu są: współczynnik przewodzenia ciepła (lambda λ) dla odmian fasadowych oraz naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu (CS) dla odmian podłogowych. Bezpośrednim sposobem stwierdzenia, czy te parametry dla danego typu styropianu są zgodne z deklaracją producenta, są niestety kosztowne badania laboratoryjne. Istnieje jednak sposób pośredni. Cechy te są bowiem skorelowane z gęstością wyrobu. Im wyższa jest gęstość pozorna styropianu, tym niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła i wyższe są wartości naprężeń ściskających.

Krzywe korelacji pokazujące zależność współczynnika przewodzenia ciepła oraz naprężeń ściskających od gęstości zawiera Norma PN-EN 13163.

Przez taki pośredni pomiar – sprawdzenie jego wagi – możemy, nawet w składzie budowlanym, z pewnym przybliżeniem, określić, czy wyrób spełni nasze wymagania w zakresie deklarowanych wartości współczynnika przewodzenia ciepła i naprężeń ściskających.

Zdarza się, że wartości deklarowane przez producentów na opakowaniach nie są zgodne z rzeczywistymi właściwościami wyrobów. Co wtedy, kiedy styropian jest za lekki, a producent upiera się, że pozostałe parametry, jak przewodność cieplna (lambda) lub naprężenia ściskające (CS) są w porządku?

Wyroby ze styropianu wprowadzone na rynek powinny mieć takie właściwości, aby poprawnie zaprojektowany i zrealizowany obiekt budowlany spełniał wymagania podstawowe określone w dyrektywie budowlanej, przede wszystkim oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród. Norma PN-EN 13163 wskazuje odpowiednie poziomy i klasy jakie spełnić musi wyrób ze styropianu produkowany fabrycznie, tak aby spełnione zostały wymagania podstawowe. Polska Norma PN-B-20132 orientacyjnie wskazuje minimalne wartości gęstości oraz pozostałych parametrów, jakie spełniać musi wyrób w zależności od jego zastosowania.

Producent wyrobu budowlanego poprzez wystawienie deklaracji zgodności oświadcza, na swoją wyłączną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny ze specyfikacją techniczną – w tym przypadku normą PN-EN 13163.

waga styropianu świadczy o jego jakościNależy więc pamiętać, że badanie gęstości nie jest podstawowym badaniem wskazującym na spełnienie wymagań danego typu wyrobu, i wg normy PN-EN 13163 stosuje się je wyłącznie do badań pośrednich. Pewność dają jedynie pełne badania laboratoryjne.

Spośród dwóch paczek – tej o niższej wadze niż normowa oraz tej o wadze zgodnej z krzywą gęstości – bezpieczniej jest wybrać tą cięższą. Istnieje wyższe prawdopodobieństwo spełnienia przez nią pozostałych, tzw. deklarowanych, parametrów technicznych. Oczywiście możliwe jest, że przy zbyt niskiej gęstości pozostałe parametry będą zgodne z wymaganiami, ale z praktycznego punktu wiedzenia zbyt niska gęstość, czyli ciężar paczki styropianu, powinien być dla klienta wyraźnym sygnałem do zachowania ostrożności.

W przypadku więc, gdy producent twierdzi, że pomimo niskiej wartości gęstości pozostałe parametry są zgodne z deklarowanymi, należy poprosić go o udostępnienie wyników badań danej partii wyrobu lub zlecić takie badania odpowiedniemu laboratorium.

Inż. Anna Kuliś jest kierownikiem Laboratorium Wyrobów Budowlanych Oddziału Badań i Certyfikacji w Gdańsku Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,33 / 12 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Maty wygłuszające

Maty wygłuszające

Uciążliwości akustyczne w budownictwie to nienamacalny problem, który stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Przeczytaj cały artykuł

Wełna czy styropian - ocieplenie domu

Wełna czy styropian - ocieplenie domu

To dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. Przeczytaj cały artykuł

Akcja Ekoszkoła zakończona

Akcja Ekoszkoła zakończona

Pierwsza edycja akcji Ekoszkoła, organizowanej przez Knauf Insulation, zakończyła się pomyślne. Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej... Przeczytaj cały artykuł

Budowlana Marka Roku 2010

Budowlana Marka Roku 2010

30 czerwca 2011 r. w Businessman Institute w Warszawie odbyła się Gala Wręczania Nagród Budowlana Marka Roku 2010. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (8)

 1. kochan

  Bzdurny tytuł i wykorzystanie jednego zdania. Pani z PCBC, Pół wywiadu pani z Gdańska mówi jak należy badać jakość styropianu m.in przewodność cieplną , wytrzymałość , itp. Na koniec informuje że niby można sprówbować badać gęstość ale to takie właśnie niby badanie A PSPS wali tytuł zważ sobie styropian, przekonasz się wstępnie, co za bzdura, co to znaczy albo masz pewność albo jej nie masz. I takie barachło firmuje stowarzyszenie producentów , ja nic nic już nie rozumiem, autentyk przerasata mnie to intelektualnie. Na Świętego Hieronima jest zima albo jej nima. A ja myślałem że fizyka to nauka ścisła. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze wychodzi szmal, intuicja mi podpowiada

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Ha, zainteresowany tematem, wszedłem na stronę PCBC. Instytut PCBC z Gdańska wydał oświadczenie z którego jasno wynika, że nie można badać styropianu na gęstość. Jak widać program jakości PSPS nie ma żadnego sensu , poza mydleniem oczu klientom http://www.pcbc.gda.pl/zakres-dzialania-badania.html#badania-spec-info

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. maja_kajka

  najważniejsze, żeby wybrać dobrego producenta, który naprawdę stara się zadowolić klientów. Jeśli jest dobry, znany producent, to również jakość będzie dobra. Najlepiej, żeby wybrany produkt posiadał odpowiednie certyfikaty i rekomendacje, jak np. rekomendacja Instytutu Techniki Budowlanej.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. staszekz

  zgadzam się z koleżanką jakość zawsze na pierwszym miejscu, tylko wtedy mamy pewność, że materiał będzie spełniał swoje funkcje

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. wozniak.t

  bzdurny artykuł. z tych 4 komentarzy można wyciągnąć więcej informacji. chyba jedynym sposobem jest faktycznie sprawdzanie rekomendacje przez NIEZALEŻNE instytuty

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Viktor22

  Najlepiej wybrać polskiego z certyfikatem Instytutu Techniki Budowlanej np. Termo Organika, go ma, bo sprawdzałem. Dobrze jest wziąć te same dodatki od tego samego producenta tj. kleje, tynki, siatki itd o ile maja.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Styrowybr

  No właśnie termo organika ma certyfikat, ale inne firmy też go mają, więc skąd wiedzieć, który styropian jest najlepszy?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. lukasz14

  Osobiscie moge polecic firme Jana Gutkowskiego z Rypina. Firma dziala na arenie krajowej, chociaz sa z wojewodztwa kujawsko - pomorskiego czyli dosc daleko ode mnie to zamowione styropiany przyszly mega szybko, a i ceny tez sa przystepne. Z tego co pamietam rowniez posiadaja certyfikat ITB.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-łazienki

E-dach

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Izolacja kauczukowa

x