ukryj

Iniekcja krystaliczna to technologia osuszania zawilgoconych murów, w ostatnim czasie szturmem zdobywająca rynek. Podstawowym atutem, powodującym duże zainteresowanie tą techniką, jest cena - to najtańsza na rynku metoda osuszania budynków.

Dodatkowo jest ekologiczna i łatwa w stosowaniu. Metodę opracował Polak, dr inż. Wojciech Nawrot, który do dziś jest jedynym właścicielem patentu. Obecnie z jego licencji korzysta ponad sto firm polskich i kilkanaście zachodnioeuropejskich.

Kryształy same się organizują
Metoda osuszania budynków za pomocą iniekcji krystalicznej jest genialna w swojej prostocie. W murze nawiercane są otwory, w które zostanie wlana mieszanina cementu, wody i specjalnego aktywatora krzemianowego (jego skład pozostaje własnością patentową wynalazcy). Pod wpływem aktywatora w ścianie powstaje zwarta, mineralna masa, stanowiąca szczelną barierę przeciwwilgociową. Doktor Nawrot wykorzystał zjawisko tzw. samoorganizacji kryształów. Metoda jest trwała i skuteczna, a jej największa zaleta to fakt, że daje tym lepszy efekt, im bardziej mur był zawilgocony. Dlatego przed zabiegiem otwory iniekcyjne są dodatkowo nawilżane. Osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznej nie wymaga ponadto odkopywania fundamentów, co znacznie przyspiesza prace w porównaniu z innymi technikami. Osuszać można ściany każdego typu, bez względu na stan zawilgocenia i poziom zasolenia.

Za wadę iniekcji krystalicznej należy uznać zamknięcie technologii - aktywator do mieszaniny iniekcyjnej przygotowuje wyłącznie właściciel patentu na zamówienie swoich licencjobiorców. Aktywator składa się w dużej mierze z polikrzemianów i krzemianów polimorficznych, które nie są dostępne w handlu, zatem technologia nieprędko znajdzie konkurencję. Skład aktywatora jest każdorazowo uzależniany od rodzaju materiałów, z jakich wzniesiono osuszany mur oraz stopnia jego zawilgocenia i zasolenia. Technologia otrzymała atest Państwowego Zakładu Higieny do stosowania bez ograniczeń higienicznych.

wiercenie otworów wypełnianie otworów aktywatorem po wcześniejszym nasączeniu wodą zasklepianie otworów gęstym iniektem

30 cennych minut
Prawidłowe osuszenie muru metodą iniekcji krystalicznej wymaga zachowania reżimu technologicznego i prawidłowej kolejności prac. W przypadku wykonywania izolacji poziomej w murze najpierw wiercone są otwory iniekcyjne. Powinny być wykonane w jednej linii, równolegle do poziomu posadzki, na poziomie podpiwniczenia lub w przyziemiu. Otwory o średnicy 2 cm powinny zostać rozmieszczone w odstępach co 10 cm. Kanały wierci się na głębokość o 5 cm mniejszą niż grubość muru, nachylone pod kątem ok. 20º do poziomu. W przypadku niskiego zasolenia murów (poniżej 0,3%) odstępy mogą wynosić 15 cm. Decyzję o zwiększeniu rozmiaru odstępów można jednak podjąć tylko po przeprowadzeniu analizy zasolenia - udowodniono bowiem, że im wyższe stężenie soli, tym trudniej preparat izolujący rozchodzi się w ścianie. Otwory iniekcyjne, na pół godziny przed zalaniem preparatem, przepłukiwane są wodą w ilości ok. 0,5 litra na kanał. Zabieg ten ma na celu zwilżenie muru, co poprawia skuteczność środka iniekcyjnego, a ponadto wypłukuje resztki pyłu powstającego podczas wiercenia. Po przygotowaniu ściany, każdy otwór wypełniany jest zaprawą krystalizującą składającą się z cementu portlandzkiego, aktywatora krzemianowego i wody. Zaprawa jest płynna, jednak nie wycieka z otworów dzięki ich nachyleniu. W praktyce całość przypomina wypełnianie półpłynnym budyniem nachylonej szklanki. Po iniekcji można dodatkowo zaślepić wyloty otworów gęstszą zaprawą iniekcyjną i zaszpachlować celem wyrównania ściany. W identyczny sposób wykonywana jest izolacja pionowa. Jedyna różnica polega na rozmieszczeniu otworów - wierci się je w rzędzie, w odstępie co 20 cm. W przypadku dużego zasolenia muru (powyżej 0,5%) technologia dopuszcza odstęp 15 cm.

Aby zabieg iniekcji był skuteczny, niezwykle ważne jest, by otwory zostały wypełnione zaprawą w czasie do 30 minut od momentu przygotowania mieszanki krystalizującej. Im szybciej zostaną zalane, tym lepiej - mur jest bowiem najlepiej penetrowany przez płynną mieszaninę, a wiążąca zaprawa z coraz większym trudem rozchodzi się w ścianie. 

Geneza wynalazku
Na koniec warto wspomnieć o genezie metody iniekcji krystalicznej i jej wynalazcy. Doktor Wojciech Nawrot w 1962 r. ukończył Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1971 r., pod kierunkiem profesora Włodzimierza Skalmowskiego, obronił pracę doktorską. Jest autorem 42 patentów i licznych publikacji z dziedziny technologii materiałowej oraz fizyki budowli, a także autorem trzech monografii z zakresu ochrony budynków przed erozją. Został pierwszym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Odkryć Naukowych i Wynalazków w Genewie, powołanej przez UNESCO. Metoda iniekcji krystalicznej to praktyczne wykorzystanie występującego w naturze zjawiska samoorganizacji kryształów. Została opracowana m.in. na podstawie prac naukowych profesora Uniwersytetu Brukselskiego, Ilyi Prigogina, opisujących teorię tego zjawiska, za które, w1977 r., uczonego wyróżniono Nagrodą Nobla.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,16 / 25 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Dalmierz DLE 50

Dalmierz DLE 50

Coraz szersze grono fachowców docenia zalety profesjonalnego dalmierza DLE 50 firmy Bosch. Przeczytaj cały artykuł

Młotowiertarka udarowa

Młotowiertarka udarowa

Młotowiertarka to najnowsza pozycja wśród elektronarzędzi marki Graphite. Przeczytaj cały artykuł

Odpowiedzialnośc za utrzymanie nieruchomości

Odpowiedzialnośc za utrzymanie nieruchomości

Spacerując ulicami miast możemy zaobserwować w jak złym stanie technicznym znajduje się wiele budynków, w tym... Przeczytaj cały artykuł

Szlifierka kątowa 18 V

Szlifierka kątowa 18 V

Nowa szlifierka kątowa GWS 18 V-LI firmy Bosch charakteryzuje się największą w tej klasie narzędzi wydajnością... Przeczytaj cały artykuł

Walka z grzybem na ścianach

Walka z grzybem na ścianach

Jeżeli na ścianach domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę, to pewne, że zaatakował ją grzyb. Przeczytaj cały artykuł

Konkurs nie tylko dla budowlańców

Konkurs nie tylko dla budowlańców

Zwycięzcy konkursu "Nie tylko dla budowlańców" wyłonieni! Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (11)

 1. Szymon447

  bardzo dobra metoda, stosuję ją u swoich klientów, a efekty są rewelacyjne polecam wszystkim jak najbardziej. tel 600 96 99 21 i zapraszam na stronę greenteam-burza. pl /wieloletnia gwarancja/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. polecam jak najbardziej INIEKCJA KRYSTALICZNA

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Robert Hydro

  Ta metoda jest wprowadzaniem wilgoci w mur... i nie ma nic wspólnego z profesionalnymi produktami do tego typu zastosowań...więc co z tego że jest tania jak nie działa...wielki kit!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Panie Robercie Hydro, widzę że nie zna Pan w ogóle metody INIEKCJI KRYSTALICZNEJ, owszem początkowym planem jest wprowadzenie nie znacznej ilości wody w mur, ale tylko dla tego że w sytuacji iniekcji krystalicznej wilgoć jest nośnikiem "krystalitu" i dzięki temu zwiększa on zakres swojej penetracji, a w przypadku murów które są zawilgocone na poziomie powyżej 4 - 12 % ważne jest by je odpowiednio nawilżyć gdyż efekt mineralizacji będzie lepszy, co do skuteczności to proszę sobie doczytać o prowadzonych przez Pana Nawrota badaniach, zdobytych nagrodach i osiągnięciach, a nawet zapytać klientów u których iniekcja krystaliczna zdała 100% egzamin. :) Także zanim następnym razem zacznie Pan mówić że coś jest nie skuteczne to proszę najpierw zorientować się dokładnie w temacie, a nie szydzić z pracy całego życia polskiego naukowca i to w dodatku z najskuteczniejszej metody Pozdrawiam INIEKCJA KRYSTALICZNA

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Robert Hydro

  Panie ??? Burza.Znam wiele metod iniekcji i to w praktyce. Zacznijmy od tego że metoda iniekcji nie jest metodą osuszania murów. Iniekcja jest to zabieg odtwarzania izolacji poziomej bądż pionowej a w jego skutek mury w sposób wolny odsychają w zależności od grubości ściany i materiału z jakiego jest zrobiona(wprowadzając dodatkową ilość wody proces ten się wydłuża). Generalnie w 90 % najskuteczniejszą metodą odtworzenia izolacji jest iniekcja ciśnieniowa płynem z aktywatorem wiazania zapewnia ona odpowiednią penetrację w głąb muru ( kapilarów) na odpowiednim odcinku( widoczne pojawienie się preparatu w sąsiednich otworach lub w jego okolicy nawet na kilkadziesiąt cm w poziomie) Metoda grawitacyjna jest stosowana jeśli stabilność podłoża nie pozwala działać ciśnieniem. Pozatym nie wierzę w to że suspensja na bazie cementu która krystalizuje po ok 30min spenetruje odpowiedni obszar , a już w otworach o głębokości powyżej 50cm i dodatkowo z materiałów o niskiej nasiąkliwości -nie realne.Reasumujac to zabiegi iniekcji są składnikiem całego systemu technologicznego mającego na celu uszczelnienie i odtworzenie niezbędnych hydroizolacji budynku. Taki specyfik może "zmineralizować" jedynie wcześniej wlaną wodę :). Proszę podać informacje o badaniach nie przeprowadzonych przez Pana Nawrota( bo PZH to umówmy się nie problem zdobyć) a jakieś inne badania niezależne są? (normy WTA). I na jakiej podstawie uważa Pan tą metodę za najskuteczniejszą i ile gwarancji daje się na nią. Ja nie "szydzę" ja poprostu nie wierzę w tą metodę mam prawo w imię swojego doświadczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Panie ?? Robert Hydro nikt sobie tego od tak nie wymyślił że to metoda osuszania budowli, tylko ludzie myślą że osuszać można np. mechanicznie, ale proces odtworzenia izolacji jest procesem jego samo osuszania jak już pan to napisał, odtwarzając izolację doprowadzamy do wolnego ale wysuszenia murów, ale widzę że uparcie trzeba powiedzieć NIE, na potwierdzenie OPIS PATENTOWY proszę poczytać (12) OPIS PATENTOWY (19)PL (11) RZECZPOSPOLITA 191347 POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 348622 (22) Data zgłoszenia: 12.07.2001 (13) B1 (51) Int.Cl.8 E04B 1/64 E04B 1/70 E04G 23/02 (54) Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej (43) Zgłoszenie ogłoszono: 13.01.2003 BUP 01/03 (45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.05.2006 WUP 05/06 (76) Uprawniony i twórca wynalazku: Nawrot Wojciech,Warszawa,PL Nawrot Maciej,Warszawa,PL Nawrot Jarosław,Warszawa,PL (57) PL 191347 B1 Sposób osuszania budowli zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu metodą iniekcji krystalicznej, znamienny tym, że do specjalnie wywierconych otworów w murze, wykonanych korzystnie w jednym poziomie w odstępach od 10 cm do 18 cm pod kątem 15 - 30 stopni, po uprzednim nawilżeniu wodą w ilości równoważnej objętości otworów w murze, wprowadza się mieszankę wodnych roztworów cementu portlandzkiego i aktywatora w postaci metakrzemianu sodowego lub potasowego najkorzystniej w proporcjach wagowych cement : aktywator od 1:1 do 10 : 0,2 z dodatkiem roztworu silikonianów metali alkalicznych i ortofenylo-fenolanu sodowego, najkorzystniej w proporcji aktywator : silikonian : ortofenylofenolan jak: 1:1:0,1, po czym po zainiektowaniu, w celu przyspieszenia procesu dyfuzji i następnie krystalizacji otwory zaślepia się dodatkowo środkiem iniekcyjnym o gęstszej konsystencji i zrównuje szpachelką z licem muru. 2 PL 191 347 B1 Opis wynalazku Przedmiotem wynalazku jest sposób osuszania murów zawilgoconych budowli na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu, polegający na iniekcji wywierconych otworów w przegrodach budowlanych mieszaniną wodnych roztworów cementu portlandzkiego i specjalnie opracowanych aktywatorów krzemianowych nieorganicznych i organicznych z dodatkiem środka przeciwdziałającego niekorzystnym zjawiskom konwekcyjnym w cieczach kapilarnych prowadzącym do zakłócania oczekiwanego procesu samoorganizacji kryształów. Składniki jonowe tej mieszaniny iniekcyjnej dyfundując w zapełnionych wodą kapilarach materiałów budowlanych, wytwarzają w murach poziomą lub pionową izolację przeciwwilgociową na skutek specyficznej krystalizacji związków nierozpuszczalnych w wodzie, uszczelniających pory i kapilary w strefie specjalnie wywierconych otworów iniekcyjnych, przy czym w celu przyspieszenia procesów dyfuzyjnych do mieszanki iniekcyjnej dodaje się środka powierzchniowo czynnego, który powoduje korzystne obniżenie lepkości roztworu iniekcyjnego a zatem i zwiększenie szybkości dyfuzji, co w konsekwencji prowadzi do oczekiwanego zjawiska zwiększenia promienia penetracji środków wytwarzających blokadę przeciwwilgociową w murach. Aktualnie do osuszania budowli z wilgoci podciąganej z gruntu stosuje się wiele mutacji metody iniekcji krystalicznej według polskich patentów nr 153 294 i nr 160 174 oraz według zgłoszenia P.338937. W wymienionych dwóch patentach uzyskuje się niezadowalająco duże promienie penetracji iniektu krystalicznego a zjawisko samoorganizacji kryształów przy dużych gradientach stężeń i temperatur szczególnie niskich ulega zakłóceniom w dalszych odległościach od środka otworów iniekcyjnych. Natomiast zastosowanie emitorów mikrofalowych w postaci generatorów fal elektromagnetycznych w zakresie mikrofalowym zmniejsza lepkość roztworu iniekcyjnego w murze i zwiększa szybkość dyfuzji oraz w konsekwencji zwiększa promień penetracji, ale jednocześnie zastosowanie emitorów mikrofalowych ogromnie zwiększa zagrożenie dla zdrowia ekip wykonawczych i użytkowników osuszanych obiektów. Łatwo też utracić kontrolę nad procesem podgrzewania strefy iniekcji po zainiektowaniu murów. W tej sytuacji nieoczekiwanie korzystne efekty przyniosło zastosowanie dodatku związku powierzchniowo czynnego do mieszanki iniekcyjnej. Spowodowało to znaczne zwiększenie promienia penetracji środka blokującego kapilarne podciąganie wody z gruntu. Stwierdzono również, że jednoczesna obecność w mieszance iniekcyjnej związku hydrofobowego w postaci metylosilikonianów potasu lub sodu oraz związku powierzchniowo czynnego ortofenylo- fenolanu sodowego o własnościach grzybobójczych znacznie ogranicza zakłócenia mechanizmu zjawiska samoorganizacji kryształów, będącego podstawą wytwarzania izolacji przeciwwilgociowych typu poziomego i pionowego. Wytworzona izolacja z domenów kryształów układających się we współosiowe obrazy koliste w przestrzeni, tworzy w przekroju pionowym koncentryczne pierścienie o coraz większym promieniu. Wytworzona w ten sposób blokada ma nieograniczoną w czasie skuteczność i trwałość niezależną od wstępnej wilgotności i zasolenia murów, bowiem promień penetracji środka iniekcyjnego, sposobem według wynalazku, jest tym większy im większa jest początkowa wilgotność muru. Ta właściwość metody iniekcji krystalicznej odróżnia ją od wszystkich innych znanych metod osuszania murów, bowiem coraz większe zawilgocenie murów powoduje w tych przypadkach zmniejszenie promieni penetracji bądź potrzebę angażowania drogich źródeł energii cieplnej w celu podsuszenia murów przed iniekcją. Sposób według wynalazku polega na odpowiednim przygotowaniu mieszaniny iniekcyjnej składającej się z cementu portlandzkiego i aktywatora w postaci metakrzemianu sodowego i/lub polikrzemianu sodowego i metylosilikonianu sodowego i/lub potasowego oraz ortofenylo-fenolanu sodu jako środka powierzchniowo-czynnego i wody przy czym stosunek wagowy składników: cement do aktywatora wynosi korzystnie od 1:1 do 10 : 0,2 a metakrzemianu sodowego do metylosilikonianu potasowego i ortofenylo-fenolanu sodowego oraz wody wynosi odpowiednio wagowo jak 1:0, 2:0,05:4. Obecność metylosilikonianu sodowego i/lub potasowego i ortofenylofenolanu sodowego okazała się nieoczekiwanie korzystna dla wyraźnego zwiększenia promienia mieszaniny iniekcyjnej i uelastycznienia przepony izolacyjnej nawet w niskich temperaturach murów w okresach zimowych w porównaniu do mieszanki iniekcyjnej bez tych dodatków, zwiększenie promienia penetracji nastąpiło o około 25%. Wykonanie izolacji poziomej polega najpierw na wywierceniu w osuszanym nurze w jednej linii, równolegle do poziomu podłogi otworów do iniekcji. Otwory te o średnicy 20 mm, oraz pod kąPL 191 347 B1 3 tem 15-30 stopni wierci się w murach co 12-16 cm na głębokość grubości murów pomniejszonej o 5 do 10 cm. Tak przygotowane otwory przed wprowadzeniem środka do iniekcji nawilża się dodatkowo wodą w ilości co najmniej równoważnej objętości otworów, lecz nie większej niż 0,5 litra dla grubości murów równej około dwóch cegieł ceramicznych. Ilość wprowadzanego metodą grawitacyjną środka według wynalazku równoważna jest objętościowo pojemności wywierconego otworu. Po zakończeniu iniekcji otwory dodatkowo dopełnia się tym samym środkiem i wyrównuje do powierzchni muru przy użyciu szpachelki. Blokadę przeciwwilgociową typu krystalicznego uzyskuje się w czasie od 7 do 10 dni w zależności od szybkości dyfuzji, a ta zależy od temperatury. Uszczelniające działanie środka według wynalazku polega na tym, że jony krzemianowe rozpuszczone w wodzie wraz z jonami wapniowymi pochodzącymi ze specyficznej dysocjacji portlantydu-minerału znajdującego się w cemencie portlandzkim, powodują wytrącanie w kapilarach nierozpuszczalnego w wodzie krzemianu wapnia. Charakterystyczną cechą wytrąconych kryształów jest to, że ich wytrącenie na początku kapilary przy otworze iniekcyjnym nie blokuje składników reakcji strąceniowych w głębsze partie kapilar. Zjawisko to nieoczekiwanie korzystne z technicznego punktu widzenia uzupełnione jest uszczelniającą funkcją związków silikonowych oraz przyspieszającą dyfuzje funkcją związku powierzchniowo czynnego a zarazem grzybobójczego. Jak wykazały badania laboratoryjne podczas iniekcji przeciwwilgociowej sposobem iniekcji krystalicznej według wynalazku, produkty krystalizacji układają się nieoczekiwanie wokół otworu iniekcyjnego w postaci współosiowych pierścieni odległych od siebie początkowo o kilka milimetrów, a następnie odległości te systematycznie wzrastają do około jednego centymetra w odległości około 10 cm od środka otworu iniekcyjnego. Mechanizm tej reakcji przebiega najpierw na krystalizacji z utworzeniem bardzo drobnych kryształów w całym obszarze dyfuzji a następnie na samorzutnym procesie tak zwanej samoorganizacji kryształów z utworzeniem domenów krystalicznych i obszarów nie zawierających kryształów. Wytłumaczeniem tego zjawiska jest termodynamiczna siła napędowa występująca w jednorodnym zolu, o której zakłada się, ze jest wynikiem konkurencyjnego wzrostu cząsteczek spowodowanym zależnością stałej równowagi od promienia cząsteczki, wywołaną napięciem powierzchniowym. W wyniku tego zjawiska otrzymuje się szereg obrazów powstających struktur podobnych do pierścieni Lieseganga. Całość blokady w swym mechanizmie termodynamicznym wzorowana jest na tzw. zjawiskach Prigożinowskich (IV zasada termodynamiki) zachodzących nieodwracalnie w stanach dalekich od równowagi termodynamicznej. Zastrzeżenie patentowe Sposób osuszania budowli zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu metodą iniekcji krystalicznej, znamienny tym, że do specjalnie wywierconych otworów w murze, wykonanych korzystnie w jednym poziomie w odstępach od 10 cm do 18 cm pod kątem 15 - 30 stopni, po uprzednim nawilżeniu wodą w ilości równoważnej objętości otworów w murze, wprowadza się mieszankę wodnych roztworów cementu portlandzkiego i aktywatora w postaci metakrzemianu sodowego lub potasowego najkorzystniej w proporcjach wagowych cement : aktywator od 1:1 do 10:0,2 z dodatkiem roztworu silikonianów metali alkalicznych i ortofenylo-fenolanu sodowego, najkorzystniej w proporcji aktywator : silikonian : ortofenylofenolan jak: 1:1:0,1, po czym po zainiektowaniu, w celu przyspieszenia procesu dyfuzji i następnie krystalizacji otwory zaślepia się dodatkowo środkiem iniekcyjnym o gęstszej konsystencji i zrównuje szpachelką z licem muru.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Anonymous

  a może wystarczy powiedzieć klientom że do iniekcji stosuje się Krzemian Sodu zwany potocznie szkłem wodnym. W każdej Castoramie kupią sobie za 5 litrów za 13,00 zł. Wiertarkę każdy ma więc wiertło 18mm to 45zł i za półdarmo sobie zrobią iniekcję. Co innego jak stosuje się ciśnieniową iniekcję na żywicach. To wymaga już sprzętu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Witam, jak Pan dr Wojciech Nawrot daje gwarancję swoim licencjonobiorcom 10 lat na wykonane przez nich obiekty według technologii zawartej w licencji. Jeżeli chodzi o metody iniekcyjne na bazie silikonów i żywic ich całkowita żywotność trwa około 8 lat. Pierwszy budynek gdzie została wykonana metoda iniekcji Krystalicznej, został zabezpieczony 24 lata temu i do dziś poziom zawilgocenia ścian nie przekracza " normowych" 4 % wilgotności bezwzględnej muru. Jeżeli chodzi o metody iniekcyjne ciśnieniowe, to ich zastosowanie najlepiej sprawdza się przy stałych naporach wody i jej przeciekach do uszczelnień. Jeżeli chodzi o penetrację muru jest ona również udokumentowana przez ITB ( instytut techniki budowlanej), jak również badania ultradźwiękowe szczelności próbki. Posiadam również zdjęcia ilustrujące penetrację muru, której promień sięga nawet 17 cm. Nie bez powodu technologia Iniekcji Krystalicznej została nagrodzona w Polsce i na świecie. Nie pisze tego postu wyłącznie zachwalając tę metodę czysto teoretycznie, lecz swoja opinię gruntuję w praktyce, gdyż wykonuję metody iniekcyjne ciśnieniowe oraz technologią Iniekcji Krystalicznej i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że do podciągania kapilarnego ta metoda sprawdza się najskuteczniej ( nie penetruje tylko materiału ale również wypełnia jego kapilary) i najtaniej. Mam zawodowe porównanie obu metod gdyż tymi dwiema posługuje się. A wracając do nawilżania otworów, to służy to do ułatwienia jego penetracji i wcześniejszego oczyszczenia z pozostałych w nim zwiercin.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. A wracając do wypowiedzi mojego poprzednika. to krzemian sodu, krzemianowi sodu jest nie równy, gdyż w przyrodzie występuje jego form kilka tysięcy i nie wszystkie mają właściwości penetracyjne. W żadnym artykule, nie jest zawarte, że składnikiem Aktywatora Iniekcji Krystalicznej jest krzemian sodu a jedynie, że bazą są związki polikrzemianowe. I życzę powodzenia wywiercenia otwory w ścianie zwykła wiertarką z udarem o średnicy 20 mm bez jej spalenia. Do wykonania otworów używa się wiertarko- młotów o uderzeniu min 5 J. Nie wiem czy każdy posiada urządzenia elektromechaniczne o wartości powyżej 1500 zł. A jakie urządzenia wymienia Pan do metody ciśnieniowej?? bo oprócz wyżej wymienionego wiertarko- młotu potrzebny jest jedynie preparat i agregrad do pracy pod ciśnieniem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. jeżeli mówimy o krzemianie sodu to tak jak kolega powiedział, a poza tym ostatnimi laty każdy kto stosuję iniekcję do izolacji /czy to taka czy siaka iniekcja/ to wszyscy i tak nazywają ją INIEKCJĄ KRYSTALICZNĄ :) a on przecież jest tylko jedna i opatentowana, i każdy chcę korzystać z sukcesu Pana Nawrota przyklejając się do jego wynalazku :P to tak jak ze sportowymi butami jak każdy kupuję to mówi że kupuję "adidasy" a przecież adidasy to są firmowe buty ale nazwa przyklejona do wszystkich tak jak z iniekcjami :) pozdrawiam ps. iniekcja krystaliczna zwalcza podsiąkanie kapilarne, nie zwalcza wody naporowj np. w piwnicy dodatkowo w naszej ofercie są szlamy uszczelniające tzw. "sucha wanna" :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. kizonaki

  zgadzam sie z mym przedmówcą każdy używa słowa ,,iniekcja krystaliczna,, ale nie zawsze znaczy to samo !

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

Urządzone.pl

E-instalacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Paroizolacja - problemy

x