ukryj

Z niepokojem myślisz o wysokich rachunkach za ogrzewanie? Zastanawiasz się, czy termomodernizacja to dobra inwestycja? A może nie wiesz, jak się do niej zabrać?

Dom rodziny Karolewiczów to dobry przykład sprawnie i dobrze przeprowadzonej termomodernizacji. Ile dzięki niej mogą zaoszczędzić?

Dom jakich tysiące
Dom państwa Karolewiczów z Zielonej Góry to typowa tzw. kostka zbudowana w latach 70. Charakteryzuje się on brakiem lub niewystarczającą grubością izolacji na ścianach i dachu, co powoduje nadmierne i bardzo kosztowne straty ciepła. W Polsce podobnych nieruchomości są tysiące, a przy stale rosnących cenach energii wiele rodzin nie jest w stanie, już teraz, podołać ich utrzymaniu. W typowej kostce 20-30% ciepła ucieka przez ściany, 15-25% przez stare, nieszczelne okna, a 10-15% przez dach. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest termomodernizacja.

Rodzina Karolewiczów rozpoczęła termomodernizację swojego domu w sierpniu 2007 r. Głównym powodem remontu, oprócz wysokich rachunków za ogrzewanie, był brak komfortu cieplnego. „Latem pokoje były przegrzane, zimą nie sposób było je dogrzać” – mówią Karolewiczowie.

Wykonane prace
Prace rozpoczęto od przeprowadzenia audytu energetycznego. Pozwolił on określić, które elementy budynku były odpowiedzialne za straty energii, oszacować ich wielkość oraz określić zakres niezbędnych prac remontowych. Badania termowizyjne wykazały miejsca będące przyczyną największych strat ciepła. W efekcie konieczne okazało się ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, ścian przyziemia, ścian fundamentowych i piwnicznych, daszku nad wejściem do budynku i płyty balkonowej, czyli w zasadzie całej zewnętrznej powłoki budynku.

Do izolacji domu Karolewiczów wykorzystano produkty ze skalnej wełny mineralnej. „Poza właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi przekonały nas inne zalety tego materiału. Zależało nam na gwarancji właściwej wentylacji i oddychaniu ścian. Dowiedzieliśmy się, że skalna wełna jest również niepalna i ogniochronna, co poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku i jego mieszkańców” -  komentują Karolewiczowie.
Przeprowadzone prace remontowe objęły elementy budynku:

 • stropodach, który został ocieplony wełną mineralną o grubości 15 cm,
 • ściany piwnic (część naziemna) - ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm,
 • ściany piwnic (część podziemna) – ocieplone wełną mineralną o grubości 12 cm,
 • płytę balkonową nad garażem – została ona ocieplona od spodu i od góry wełną mineralną o grubości 5 cm,
 • ściany zewnętrzne – ocieplone metodą lekką mokrą przy użyciu wełny mineralnej o grubości 15 cm oraz metodą lekką suchą przy użyciu wełny mineralnej (16 cm).

Warto dobrze izolować
Efektywność wykonanych prac termomodernizacyjnych pozwoliło określić kolejne badanie termowizyjne. Jego wyniki potwierdziły radykalne ograniczenie strat ciepła przez ściany budynku. W wyniku przeprowadzonego remontu sezonowe zużycie gazu ziemnego na potrzeby ogrzewania zmniejszyło się prawie dwukrotnie. Ponadto znacznie poprawił się komfort cieplny mieszkania. „Nasze wyobrażenie o efekcie cieplnym i oszczędności ciepła się sprawdziły – podkreślają Karolewiczowie. - Po termomodernizacji nie odczuwamy wahań temperatury. Jest ona taka sama w całym domu. Ciepło jest nawet rano, co przed termomodernizacją było nie do pomyślenia. Dodatkową korzyścią z przeprowadzonego remontu jest także znaczna poprawa wyglądu domu.”

Dom Koralewiczów przed termomodernizacjąDom Koralewiczów po termomodernizacji

Dom Karolewiczów został poddany remontowi w wyniku akcji „Energooszczędna modernizacja z ROCKWOOL”. To właśnie ich dom  wybrano do przeprowadzenia przykładowej inwestycji termomodernizacyjnej. Celem akcji było zachęcenie właścicieli słabo izolowanych domów o energożernych systemach ogrzewania do przeprowadzenia przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Natomiast inwestorzy indywidualni, którzy chcieliby ocieplić swoje domy, a nie posiadają wystarczających środków, mogą ubiegać się o kredyt na termomodernizację i premię termomodernizacyjną, która pokrywa do 20% wartości kredytu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,25 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Izolacja termiczna od środka

Izolacja termiczna od środka

Ocieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne... Przeczytaj cały artykuł

Kiedy dom jest energooszczędny?

Kiedy dom jest energooszczędny?

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, najpierw warto dokładnie obejrzeć projekt architektoniczny. Przeczytaj cały artykuł

SOLBET w nowych opakowaniach

SOLBET w nowych opakowaniach

Od początku roku sukcesywnie zmieniane są opakowania zapraw, tynków i klejów marki SOLBET. Przeczytaj cały artykuł

Dom energooszczędny XXI wieku

Dom energooszczędny XXI wieku

Lumen oznacza światło. LUMINA HOUSE to dom pełen światła. Powstał z myślą o współczesnym człowieku i jego potrzebach. Przeczytaj cały artykuł

Dom pasywny czy energooszczędny

Dom pasywny czy energooszczędny

Energooszczędność to temat coraz częściej powracający w dyskusjach naukowców, przedsiębiorców i polityków. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-łazienki

E-okna

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Paroizolacja - problemy

x