ukryj

Jak ocieplić ściany od wewnątrz

Tagi: , , ,

Izolowanie termiczne ścian od wewnątrz nie jest polecanym sposobem na rozwiązanie problemu ze zbyt zimnym mieszkaniem. Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy mieli wyboru i jedynym wyjściem będzie izolacja termiczna od strony pomieszczeń.

Jeśli masz wybór - wybierz ocieplenie od zewnątrz
Izolowanie termiczne ścian od wewnątrz nie jest polecanym sposobem na rozwiązanie problemu ze zbyt zimnym mieszkaniem. Im bardziej przemarzają ściany, tym mniej metoda ta kwalifikuje się do wykorzystania. Zgodnie z prawami fizyki, kondensacja pary wodnej  występuje na najzimniejszych powierzchniach. O ile w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, wilgotne powietrze będzie z niego w dużej mierze usuwane i zagrożenie wilgocią nie będzie duże. W innym przypadku praktycznie cała woda znajdująca się w powietrzu wykraplać będzie się na najzimniejszych powierzchniach, takich jak okna i nie spełniające wymogów norm cieplnych ściany zewnętrzne. Zastosowanie w takich warunkach ocieplenia ścian od wewnątrz może jeszcze pogorszyć sytuację. Odcięta warstwą izolacji termicznej ściana ma jeszcze niższą temperaturę niż przed zastosowaniem ocieplenia. W związku z tym, skraplanie się pary wodnej jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Wilgoć, nie mogąc ze ściany na której się osadziła wyparować, powodować będzie zawilgocenie izolacji termicznej, a po pewnym czasie na ścianach może pojawić się pleśń.
Jeśli jednak ściany nie są szczególnie narażone na zawilgocenie, a w pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, można wykonać docieplenie od wewnątrz, choć optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie tych prac na elewacji budynku.

Przeczytaj też: Jak płacić mniej za ogrzewanie - czyli dlaczego i jak warto zadbać o izolację domu

Ocieplenie ścian od wewnętrz - przebieg prac

Ściany od wewnątrz w najprostszy sposób można ocieplić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje wełnę mineralną. Prace przebiegają tu bardzo podobnie jak w przypadku wygłuszania ścian wewnętrznych. Wówczas - jak widać na fotografii poniżej - wykorzystujemy metalowe profile. Podczas docieplania można użyć takich właśnie profili, jednak znacznie lepsze będą krawędziaki drewniane - dlaczego, wyjaśnimy później. Sposób drugi zakłada użycie styropianu, jednak polecanie takiego rozwiązania jest mocno ryzykowne.

wełna na profilach metalowychJak ocieplić ściany od środka - wełna mineralna

Przebieg prac wykorzystujących pierwszy sposób wygląda następująco.
Do podłogi, wzdłuż ściany, którą zamierzamy ocieplić przykręcamy krawędziak drewniany o przekroju np. 4 x 5 cm. Szersza krawędź powinna stykać się z podłożem – najlepiej nie bezpośrednio, lecz poprzez pasek piankowej, nie chłonącej wilgoci taśmy dylatacyjnej. Taśma będzie pracować jak izolacja akustyczna – dźwięki powstające podczas uderzeń w ścianę tylko w niewielkim stopniu będą wówczas przenoszone na podłogę, a przez nią na sufit pomieszczenia pod nami.
Na przygotowanej już drewnianej listwie ustawiamy kolejne krawędziaki o podobnym przekroju - węższym brzegiem powinny stykać się ze ścianą, a ich długość powinna odpowiadać wysokości pomieszczenia. Dosyć istotne jest, aby były to właśnie profile drewniane, gdyż znacznie gorzej od metalowych przewodzą ciepło. Przykręcamy je do ściany we wzajemnej odległości mierzonej w osiach,  równej szerokość płyt gipsowo-kartonowych, które w dalszym etapie prac do drewnianego rusztu przykręcimy.
Izolacja termiczna wybrana do docieplenia ściany powinna być takiej grubości, by po ułożeniu licowała się z płaszczyzną krawędziaków – w opisywanym przypadku powinno być to więc 5 cm. Aby najniżej ułożone płyty nie były narażone na zbyt duże obciążenie własnym ciężarem, co drugą warstwę trzeba oddzielić montując do pionowych krawędziaków poziome poprzeczki.
Po ułożeniu izolacji między żebrami przygotowanego rusztu trzeba ją jeszcze zabezpieczyć przed zawilgoceniem od strony zewnętrznej. Wykorzystamy do tego celu folię paroszczelną, którą przypinamy do drewnianego rusztu zszywkami.
docieplanie ścian od wewnątrzOstatni etap prac to zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych. Za pomocą wkrętarki i metalowych wkrętów przykręcamy je do drewnianych profili – połączenia brzegów płyt powinny zawsze wypadać w osi drewnianego profilu i ich krawędzie bezwarunkowo musza być łączone do profili. Nie usztywnione połączenie krawędzi płyt będą pracować pod wpływem drgań (np. na skutek trzaskania drzwiami) i połączenia między płytami będą pękać. Pękaniu połączeń między sąsiadującymi płytami zapobiegamy stosując profilaktycznie taśmę zbrojącą. Jest to produkt przeznaczony specjalnie do współpracy z systemami suchej zabudowy opartej na płytach gipsowo-kartonowych. Taśmę wklejamy na połączeniu płyt, a następnie połączenie to szpachlujemy zaprawą gipsową. Po wyschnięciu zaprawy wygładzamy ją przecierając papierem ściernym.
Pozostałe prace to już wyłącznie kosmetyka. Płyty gipsowo-kartonowe malujemy lub oklejamy tapetą. Miejsce styku płaszczyzny ściennej z podłogową maskujemy montując listwy przypodłogowe. Przy suficie naklejamy profilowane listwy styropianowe lub wykańczamy połączenie białą masa akrylową, która nawet po zastygnięciu wykazywać będzie pewną elastyczność.

Dowiedz się też: Jak wykonać izolację akustyczną ścian w suchej zabudowie

Jak ocieplić ściany od środka - styropian

Sposób drugi wykonania ocieplenia od środka zakłada użycie styropianu. Znikoma elastyczność tego materiału sprawia, że ocieplenie znacznie trudniej wykonać bez pozostawiania niewielkich szczelin między płytami styropianu. Zasadniczo, przebieg prac wygląda w niemal identyczny sposób jak w przypadku wełny mineralnej. Nie ma tylko potrzeby stosowania poprzeczek poziomych w ruszcie i folii paroszczelnej – styropian nie chłonie wilgoci. Oznacza to, że także jej nie przepuszcza, więc ryzyko zawilgocenia ścian pod styropianem jest jeszcze wyższe niż w przypadku wełny.

UWAGA!

Decydując się na wykonanie ocieplenia pomieszczeń od środka, musimy mieć absolutną pewność, że w budynku sprawnie działa wentylacja – w innym wypadku mogą czekać nas spore kłopoty. Nie oznacza to, że domów z takim ociepleniem nie projektuje się – jest to prawidłowe i stosowane rozwiązanie w domach z wentylacja mechaniczną.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 19 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Masa termiczna

Masa termiczna

W ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do prawdziwej rewolucji w sposobie podejścia do budownictwa. Przeczytaj cały artykuł

Ocieplanie wełną celulozową

Ocieplanie wełną celulozową

Włóknoceluloza pojawiła się na rynkach zachodnioeuropejskich już na początku lat siedemdziesiątych. Przeczytaj cały artykuł

SOLBET w nowych opakowaniach

SOLBET w nowych opakowaniach

Od początku roku sukcesywnie zmieniane są opakowania zapraw, tynków i klejów marki SOLBET. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu

Termomodernizacja domu

Słaba izolacja przegród budowlanych oraz stary, nieefektywny system ogrzewania powodują, że w kilkudziesięcioletnich... Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie domu a energooszczędność

Ocieplenie domu a energooszczędność

Kluczowy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaizolowanie oraz ocieplenie... Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Planując budowę domu, już na etapie projektowania warto myśleć nie tylko o funkcjonalności i rozkładzie pomieszczeń... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (14)

 1. Anonymous

  Ważnym elementem budowlano-technicznego planowania energetycznej renowacji pomieszczeń mieszkalnych jest wiedza o odczuwaniu komfortu. Celem musi być osiągnięcie wysokiej temperatury powierzchni ścian, zbliżonej do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Poziom temperatury powierzchni ścian na wewnętrznej stronie elementu budowlanego mocno wpływa na odczuwanie komfortu. Może on także spowodować tworzenie kondensatu na powierzchni ścian lub nawet w ich przekroju. Może to doprowadzić do rozwoju grzybów pleśniowych. Temperatura odczuwana i rzeczywista mogą bardzo różnić się, w zależności od tego czy otaczające powierzchnie ścian są zimne czy ciepłe. Materiały budowlane, które zapewniają wysokie temperatury powierzchni ścian, umożliwiają obniżenie zużycia energii do ogrzewania przy odczuwaniu wysokiego komfortu!? Innym elementem jest zmniejszenie zawartości wilgoci w elewacyjnych materiałach budowlanych. W przypadku elewacji otynkowanych i malowanych jest to łatwe do zrealizowania przez zastosowaniu odpowiednich powłok renowacyjnych. Na elewacjach z cegły, kamienia naturalnego lub betonu elewacyjnego zawartość wilgoci w materiałach elewacyjnych można trwale zredukować o nawet 30% przez hydrofobizację. Podobne zasady odnoszą się do budowli z wilgocią podciąganą kapilarnie lub wnikającą z gruntu. Dla każdego przypadku obciążenia wilgocią istnieją trwałe i oszczędzające energię systemowe rozwiązania ? zapobiegawcze lub stosowane w istniejących obiektach, poziome lub pionowe, do starego i nowego budownictwa. Renowacja wewnętrzna jest ważnym składnikiem pakietu zabiegów mających na celu renowację energetyczną w istniejących zasobach budowlanych! Jeżeli ograniczenia ekonomiczne lub wymagania służb konserwatorskich wyznaczają ścisłe granice stosowania w renowacji zabytków technologii stosowanych w budownictwie ogólnym, należy wypracowywać akceptowalny kompromis między ochroną cieplną i komfortem mieszkania, między dostępnym budżetem i jak najpełniejszym zachowaniem historycznej elewacji. Dzięki swoim specjalnym właściwościom systemy renowacyjne zapewniają całościowe, dojrzałe rozwiązania energetycznej renowacji budynków. http://www.iwb.waw.pl/termoizolacje/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Izolacje wewnętrzne można z powodzeniem stosować nie tylko w budynkach objętych nadzorem konserwatora zabytków, ale także w blokach czy kamienicach, jeżeli wystepują problemy z izolowaniem budynków od zewnątrz. Do dyspozycji są różnego rodzaju materiały izolującą i nowe techniki, które pozwalają bez obawy o potencjalne zagrzybienie mieszkania, wykonywanie skutecznych izolacji wewnetrznych. W pomieszczeniach izolowanych zbędne jest stosowanie ogrzewania centralnego. Najlepszą formą ogrzewania pomieszczeń izolowanych są ogrzewania powierzchniowe na podczerwień. Z możliwościami zastosowania tego typu ogrzewania oraz jego zaletami można zapoznać się na naszej stronie internetowej.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Anonymous

  NOWE TECHNOLOGIE NIE ZNACZY GORSZE WRĘCZ ODWROTNIE !!! gorszy światopogląd moherów z administracji budynków - VAT do setki każdego członka zarządu a wiedza na temat hydrofobizacji zerowa ... może oddać władzę młodszym ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Nie ma czegoś takiego jak izolacja termiczna od s\środka. Tak oszukiwać mogą tylko ludzie nie znający fizyki lub oszukani przez uczelnie na których jeszcze w XX wieku uczy się o ogrzewaniu i to centralnym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Panie Tomaszu, czy przecztał Pan to co sam napisał? Czy też padł Pan ofiarą jakiegoś hakera?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. pyton357

  Wszystkie te nowinki na ocieplenia i izolacje to ciekawe rozwiązania, interesujące że przemilcza się najlepsze i najtańsze rozwiązanie, na które pozwala zwykła glina, posiada wszystkie zalety izolacji i samoregulacji mikroklimatu wewnątrz i zewnątrz pomieszczeń, jedynym wydatkiem jest osłona powierzchni zewnętrznej przed nadmiernym wysychaniem czy zawilgoceniem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Jak najbardziej glina jest wręcz idealnym materiałem izolującym, szczególnie w połączeniu ze słomą. W Polsce buduje się domy z gliny, a zajmuje się tym Cohabitat. Na stronie organizacji można zapoznać się z technikami budowy oraz wymienić doświadczenia z ludźmi, którzy takie domy budują. Największym problemem w Polsce nie jest brak gliny, ale brak fachowców, którzy by potrafili coś z niej zrobić

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. sob

  a czy ktoś z was ocieplał budynek od wewnątrz wełną lub płytą mineralną ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. ostrow

  mocno sie ostatnio zastawnawiam nad montazem markiz pionowych od strony zewnetrznej okien podobno dobrze izoluja termicnzie okna no i oczywiscie latem przydadza sie jako alternatywa dla klimatyzacji

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. mocno sie ostatnio zastawnawiam nad montazem markiz pionowych od strony zewnetrznej okien podobno dobrze izoluja termicnzie okna no i oczywiscie latem przydadza sie jako alternatywa dla klimatyzacji Zimą pomagają nieco i latem się tak nie nagrzewają pomieszczenia ale pamiętaj, że markizy nie odprowadzą wilgoci z domu, która latem powoduje że nawet 24C w domu może być gorsze niż 27C przy włączonej klimie która została poprawnie zainstalowana oraz jest dobrze eksploatowana. Przykład, odwiedziałem znajomego latem co w domu miał 23C ale czuło się ogromny zaduch... tymczasem u mnie przy klimie 26C i zupełnie inny komfort bo niska wilgotność! Mozna porównac latem.. zapraszam!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Jeżeli ktoś nie może sobie założyć wentylacji z klimatyzacją, bo mieszka np. w bloku, to powinien prawidłowo wietrzyć mieszkanie. Latem w upały , w dzień zamykać okna, a na noc otwierać na oścież. Efekt gwarantowany. Rolety zewnętrzne powinny latem być spuszczone w dzień, a zimą w nocy. W ten sposób możemy regulować w naturalny sposób temperaturę w naszych mieszkaniach, bez konieczności instalowania systemów wentylacyjnych.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Aero-therm

  Jeśli rozważasz zastosowanie ocieplenia od wewnatrz, zapraszamy do zapoznania się z nowym, innowacyjnym, termorefleksyjnym materiałem izolacyjnym, zawierajacym aerożel o nazwie AERO-THERM. Ma on formę masy szpachlowej i gwarantuje skuteczność przy grubości zaledwie 1 mm! AERO-THERM to prawdziwy przełom w termoizolacji od wewnatrz. Skontaktuj się z nami, doradzimy zasadność konkretnego zastosowania i odpowiemy na wszelkie watpliwości. http://www.aerotherm.eu/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. maciejos

  Planuję zastosowanie rozwiązań w swoim domu przedstawionych tak jak w tym artykule. Mam jednak problem z wyborem odpowiedniego materiału izolacyjnego. Stawiam na jakość, ale nie wiem który producent może zaoferować dobrą jakość za nie wygórowaną cenę. Ponieważ zaopatruje się w tylko jednej hurtowni mam ograniczony wybór producentów.... http://www.heban.net/asortyment/materialy-izolacyjne. Jaki powinienem zastosować materiał w przypadku starej kamienicy o grubych ścianach z cegły, wysoki strop, z tego względu słabo dogrzana, może pojawiać się wilgoć?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Niestety z doświadczenia wiem, że takie ocieplanie nie zawsze przynosi pożądane efekty! Czasami lepiej zainwestować w takie ogrzewanie- http://www.airnaturel.pl/produkty/ogrzewanie/ niż ocieplanie budynku od zewnątrz. Warto sobie to najpierw dobrze przemyśleć!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-ogródek

E-dach

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Budowa podłogi warstwa po warstwie

x