ukryj

Okna a współczynnik przenikania ciepła

Tagi: , , , , , , , , , Izolacja okien

Rynek szyb i okien jest bardzo bogaty. Motorem do tworzenia coraz nowszych rozwiązań jest podwyższanie izolacyjności cieplnej. Izolacyjność cieplna jest też główną cechą podnoszącą walory okien.

profil okna

Tradycyjne okna miały bardzo niski opór cieplny, ponieważ do ich produkcji stosowane były pojedyncze szyby grubości od 3 do 5 mm. Współcześnie stosuje się szyby zespolone, z wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej powietrzem lub specjalnymi gazami (argonem, ksenonem, kryptonem).
W produkcji okien stosuje się najczęściej szkło float. Na ryku dostępne są także okna ze szkłem powleczonym powłokami niskoemisyjnymi, których współczynnik przenikania ciepła jest znacznie mniejszy od współczynnika przenikania ciepła szyb float o około 30%. Oznacza to, że przez cały czas eksploatacji, a więc 20-30 lat, przez te okna będziemy tracić 30% mniej energii. 

fasada budynkuOd rodzaju użytej szyby zależy współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być jednym z ważniejszych parametrów, które powinniśmy rozważyć decydując się na zakup okien. I tak na przykład:

Tradycyjne okna miały bardzo niski opór cieplny, ponieważ do ich produkcji stosowane były pojedyncze szyby grubości od 3 do 5 mm. Współcześnie stosuje się szyby zespolone, z wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej powietrzem lub specjalnymi gazami (argonem, ksenonem, kryptonem).W produkcji okien stosuje się najczęściej szkło float. Na ryku dostępne są także okna ze szkłem powleczonym powłokami niskoemisyjnymi, których współczynnik przenikania ciepła jest znacznie mniejszy od współczynnika przenikania ciepła szyb float o około 30%. Oznacza to, że przez cały czas eksploatacji, a więc 20-30 lat, przez te okna będziemy tracić 30% mniej energii. Od rodzaju użytej szyby zależy współczynnik przenikania ciepła U, który powinien być jednym z ważniejszych parametrów, które powinniśmy rozważyć decydując się na zakup okien. I tak na przykład:

 • dla pojedynczej szyby 4-milimetrowej wynosi on 5,0 W/(m²·K);
 • dla szyby zespolonej ze szkła float 4/12/4 ma wartość 3,0 W/(m²·K);
 • dla szyby zespolonej 4/15/4 z powłoką niskoemisyjną i wypełnionej specjalnym gazem wynosi 1,1 W/(m²·K).

Technicznie możliwe jest wykonanie oszklenia o współczynniku przenikania ciepła do 0,3 W/(m²·K). Uzyskuje się to przez umieszczenie między szybami warstwy przeźroczystej folii, wykonanej ze specjalnego materiału termoizolacyjnego. Innym rozwiązaniem zwiększającym izolacyjność termiczną szyb jest zastosowanie powłoki niskoemisyjnej w postaci napylonych na szybę cienkich warstw tlenków metali szlachetnych.

Obecnie produkowane profile okienne – z drewna, tworzywa sztucznego (PVC), aluminium czy włókna szklanego – zbliżone są pod względem trwałości i jakości. Oczywiście jeśli są właściwie wykonane. I tak na przykład współczynnik przenikania ciepła ram drewnianych i z PVC wynosi zwykle około 2,0 W/(m²·K). Można spotkać jednak specjalne rozwiązanie okien z PVC z pustkami powietrznymi wypełnionymi styropianem o współczynniku przenikania ciepła około 0,7 W/(m²·K). Różnica polega tylko na eksploatacji okien z różnych materiałów. Wybór więc materiału zależy od indywidualnych upodobań.

Tabela 1. Wartości współczynnika U W/(m²·K) szyb zespolonych jednokomorowych w środkowej części szyby), w zależności od rodzaju powłok niskoemisyjnych i rodzaju gazu wypełniającego.

Oszklenie

Gaz wypełniający
(stężenie => 90%)

Szkło

Emisyjność

Wymiary

Powietrze

Argon

Krypton

Zwykłe

0,89

4-12-4

2,9

2,7

2,6

4-15-4

2,7

2,6

2,6

4-20-4

2,7

2,6

2,6

Jedna tafla z powłoką niskoemisyjną

<= 0,4

4-12-4

2,4

2,1

2,0

4-15-4

2,2

2,0

2,0

4-20-4

2,3

2,0

2,0

Jedna tafla z powłoką niskoemisyjną

<= 0,2

4-12-4

1,9

1,7

1,5

4-15-4

1,8

1,6

1,6

4-20-4

1,8

1,7

1,6

Jedna tafla z powłoką niskoemisyjną

<= 0,1

4-12-4

1,8

1,5

1,3

4-15-4

1,6

1,4

1,3

4-20-4

1,6

1,4

1,3

Jedna tafla z powłoką niskoemisyjną

<= 0,05

4-12-4

1,7

1,3

1,1

4-15-4

1,5

1,2

1,1

4-20-4

1,5

1,2

1,2

 


Co oznaczają liczby 4/15/4?

4 – grubość pierwszej szyby,
15 – szerokość ramki dystansowej umieszczonej między szybami i zarazem grubość pustki wypełnionej gazem;
4 – grubość drugiej szyby. Wymiary podawane są w milimetrach.

Wartość współczynnika przenikania ciepła U zależy od strefy klimatycznej i rodzaju pomieszczenia, w którym okno ma być zastosowane (tabela 2).

Tabela 2. Maksymalne wartości współczynnika przenikania Umax dla okien i drzwi balkonowych zależnie od strefy klimatycznej

Miejsce stosowania okien (drzwi balkonowych) Umax [W/(m²·K)]
w pomieszczeniach ogrzewanych w I, II i III strefie klimatycznej

2,6

w pomieszczeniach ogrzewanych w IV i V strefie klimatycznej

2,0

w ścianach oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nie ogrzewanych

4,0

w piwnicach, na poddaszach oraz klatkach schodowych nie ogrzewanych

nie stawia się wymagań

Współczynnik przenikania ciepła konkretnego okna określa się na podstawie badań doświadczalnych w tzw. skrzynce grzejnej (Hot Box) oraz obliczeń komputerowych przy użyciu specjalistycznych programów. Uzyskane dane podaje się do aprobaty technicznej dotyczące danej konstrukcji okna w zależności od udziału szyb i ram w polu powierzchni.

Perfekcyjna szczelność może być wadą
Nowoczesne okna mogą być zbyt szczelne. Trudno nie kryć zdziwienia, gdy twierdzenie takie słyszy się po raz pierwszy. Okno idealnie skonstruowane pod względem izolacyjności termicznej musi być wyposażone w uszczelki o bardzo dużej skuteczności uniemożliwiające swobodną wymianę powietrza. I tu właśnie tkwi problem. Tradycyjne, wybudowane przed laty domy wyposażone są w niemal 100% przypadków w wentylację grawitacyjną, która i tak nie zawsze prawidłowo spełnia swoje zadanie. Tradycyjna stolarka okienna umożliwiała wymianę powietrza w pomieszczeniach właśnie dzięki temu, że nie była zbyt szczelna. Powietrze napływało więc do domu m.in nieszczelnościami i wydostawało się kanałami wentylacyjnymi. Nowoczesne okna zamknęły ten system obiegu.
W efekcie, po wymianie okien na nowe, okazuje się często, że na ścianach w okresie zimowym w skrajnych przypadkach pojawia się wilgoć, a na samych szybach osadza się para wodna. Dodatkowe kłopoty mogą pojawić się wówczas, gdy w domu znajduje się kominek, okap kuchenny o dużej sile ssania działający w obiegu otwartym czy odkurzacz centralny – powietrze pobierane z pomieszczenia nie ma którędy do niego napłynąć i powstaje podciśnienie. Zjawisko to jest szkodliwe m.in. dlatego, że gazy miast wydostawać się z domu przewodami wentylacyjnymi mogą zostać nimi zasysane z zewnątrz, powodując wychłodzenie mieszkania i zanieczyszczenie powietrza kurzem znajdującym się w kominie wentylacyjnym. W domach nie posiadających wentylacji mechanicznej powinniśmy więc stosować stolarkę okienną z nawiewnikami lub funkcją mikrorozszczelniania.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jaki VAT na okna – 8 czy 23%?

Jaki VAT na okna – 8 czy 23%?

Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22% do odpowiednio 8 i 23%. Przeczytaj cały artykuł

Rodzaje szyb okiennych

Rodzaje szyb okiennych

Jak wybrać najlepsze okna, a przy tym nie pogubić się w gąszczu pojęć i parametrów dotyczących szyb? Przeczytaj cały artykuł

Masa termiczna

Masa termiczna

W ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do prawdziwej rewolucji w sposobie podejścia do budownictwa. Przeczytaj cały artykuł

Wełna mineralna - płyty, maty, granulaty

Wełna mineralna - płyty, maty, granulaty

Włosy królowej Pelé, władczyni wulkanu Kilauea na Hawajach, stały się najpopularniejszym ­materiałem izolacyjnym...5698 Przeczytaj cały artykuł

Izolacja balkonu

Izolacja balkonu

Ocieplamy więc ściany, dachy, montujemy szczelne okna. Aby przeprowadzone działania były jednak jak najbardziej... Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Planując budowę domu, już na etapie projektowania warto myśleć nie tylko o funkcjonalności i rozkładzie pomieszczeń... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

 • Budowa okien dachowych

  Budowa okien dachowych

  Okna dachowe FAKRO są produkowane z materiałów najwyższej jakości i z wykorzystaniem najnowszych technologii, które...

E-mieszkanie

E-ściany

 • Dobra ekipa budowlana

  Dobra ekipa budowlana

  Jak poradzić sobie w gąszczu ogłoszeń i jak sprawdzać profesjonalizm pracowników?

Urządzone.pl

 • Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Święta wielkanocne kojarzą się wszystkim z wystawnym jedzeniem, kolorowymi pisankami, żółtymi kurczakami i wiosną.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Termomodernizacja domu

x