ukryj

dom energooszczędnyLato oraz pierwsza połowa jesieni to doskonały czas na remont domu, mający na celu redukcję wydatków związanych z jego ogrzewaniem. Poprzez docieplenie przegród oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – można zmniejszyć zimowe rachunki nawet o połowę.

Termomodernizacja staje się tym bardziej opłacalna, kiedy skorzystamy z państwowej dopłaty do poniesionych podczas jej wykonywania wydatków. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów weszła w życie z dniem 21 listopada 2008 roku i wciąż obowiązuje. Jednak w 2009 roku wysokość premii termomodernizacyjnej została nieco obniżona i aktualnie wynosi ona 20% od kwoty zaciągniętego kredytu, ale nie więcej aniżeli 16% faktycznie poniesionych wydatków na realizację przedsięwzięcia.

Państwowa premia – czy warto?

Z premii termomodernizacyjnej wypłacanej za pośrednictwem banku Gospodarstwa Krajowego mogą skorzystać jedynie osoby, które zdecydowały się na remont finansowany z zaciągniętego uprzednio kredytu. Na pytanie czy warto korzystać z państwowych dopłat w przypadku inwestorów indywidualnych – odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Złożenie wniosku nie jest ani kłopotliwe, ani nic nie kosztuje. Dodatkowy koszt, jaki trzeba będzie ponieść w związku z ubieganiem się o premię – to zapłata za wykonanie audytu energetycznego wyremontowanego domu. Audyt – oprócz tego, że powinien być pozytywny – dodatkowo musi być wykonany przez uprawnioną osobę. W zależności od regionu kraju oraz stanu i wielkości domu - jego sporządzenie to koszt rzędu 1 – 2 tysiące złotych.
Podając dla przykładu koszty inwestycji w kwocie np. 50 tysięcy złotych i zakładając, że przedsięwzięcie w całości zostanie sfinansowane z zaciągniętego na ten cel kredytu – można dostać od państwa kwotę 8 tysięcy złotych. Jednak stanie się tak tylko pod takim warunkiem, że audyt przewiduje zmniejszenie kosztów ogrzewania domu na 4 tysiące złotych rocznie. Premia nie może bowiem przekroczyć dwukrotności przewidywanych oszczędności w ciągu roku.
Zaletą premii jest to, że nie podlega ona opodatkowaniu w myśl przepisów określonych w  ustawie
o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak BGK dokonując przekazania premii do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt – potrąci 0.6% przyznanej mam kwoty tytułem wynagrodzenia dla siebie.
termomodernizacja budynkuDodatkowo warto wspomnieć, że termomodernizacja – bez względu na jej zakres zawsze wymaga sporządzenia projektu budowlanego. Należy ją przeprowadzić w zgodzie
z tym projektem oraz w terminie określonym w umowie kredytowej.
Tak to już bywa w naszym kraju, że kiedy państwo decyduje się nam coś podarować lub wspomóc finansowo nasze działania – obwarowuje uzyskanie pomocy szeregiem warunków, które obywatel musi spełnić. Niekiedy jednak owe uwarunkowania są nie do pokonania jedynie pozornie i na pierwszy rzut oka. Często po bliższym przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że trzeba jedynie dopełnić odpowiednich formalności i państwowe pieniądze są w naszej kieszeni. Kwestia wysokości dotacji to zupełnie inna sprawa. Dla jednego jest to dużo, dla innego mało. Jednak ile by nie było – powiedzenie mówi: kiedy dają – trzeba brać. Zgodnie z tą maksymą oraz
z faktem, że nasz dom tak, czy inaczej – wymaga remontu i nakładów finansowych – złożyć wniosek o premię nigdy nie zawadzi.

Jak uzyskać dopłatę do termomodernizacji domu?

Aby pozyskać państwowe pieniądze – konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków. Należą do nich:

 • Ściśle określony cel kredytu;
 • Pozytywny wynik audytu energetycznego.

Oznacza to, że podczas zawierania umowy o kredyt należy jasno sprecyzować i określić, że pożyczone pieniądze zamierzamy przeznaczyć na ulepszenie domu, w wyniku którego zmniejszy się roczne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Za pomocą kredytu możemy zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić dach, ściany i podłogi lub wymienić okna i drzwi. W przypadku kompleksowej termomodernizacji zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania domu i podgrzania ciepłej wody użytkowej powinno kształtować się na poziomie przynajmniej 25%. Jeśli inwestycja przewiduje objęcie remontem jedynie samej instalacji grzewczej – 10%, zaś jeśli po 1984 roku modernizowano już instalację, a teraz dokonuje się dalszych ulepszeń – 15%. Z kredytu można jak najbardziej finansować wymianę dotychczasowego źródła energii na źródło odnawialne, np. zmianę kotła gazowego – na pompę ciepła.
Drugą sprawą jest sporządzenie audytu, który wraz z wnioskiem o premię termomodernizacyjną – należy dołączyć do wniosku o kredyt. W audycie muszą zostać zawarte informacje o stanie technicznym budynku oraz zalecane rozwiązanie optymalne. Audyt energetyczny musi być wykonany zgodnie z przepisami zawartymi w jednym z rozporządzeń ministra infrastruktury, co oznacza, że powinna się pod nim podpisać osoba uprawniona do tego rodzaju czynności.

premia termomodernizacyjnaCo oprócz premii termomodernizacyjnej?

Działania związane z ograniczeniem zużycia energii cieplnej są w Polsce traktowane, jako proekologiczne. Jest to bowiem ściśle związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego też osoby decydujące się na termomodernizację domu na kredyt mogą oprócz omówionej powyżej premii zostać wsparte jeszcze w inne sposoby. W powyższym celu należy zasięgnąć informacji we właściwym dla miejsca zamieszkania – Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie do kredytów proekologicznych dla właścicieli domów jednorodzinnych może być różne w każdym regionie kraju, ale zawsze warto się o nie dowiedzieć. Wówczas, zamiast zwykłego kredytu można zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach i o stosunkowo niskim oprocentowaniu. Takie kredyty można przeznaczyć na kompleksową lub cząstkową termomodernizację, a ich przyznanie nie zawsze jest związane z uzyskaniem za sprawą ulepszeń – określonego efektu energetycznego.
Można także skorzystać z kredytów przeznaczonych na zakup i montaż urządzeń służących ochronie środowiska. Takie kredyty są udzielane przez Bank Ochrony Środowiska i również mają zdecydowanie obniżone oprocentowanie. Jedynym warunkiem jest zakupienie urządzeń w firmie, która podpisała umowę z BOŚ. W powyższy sposób można sfinansować nabycie np. rekuperatora, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, termoizolacyjnych okien, czy samych systemów ociepleń.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,75 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Termomodernizacja budynków - błędne decyzje

Termomodernizacja budynków - błędne decyzje

Termomodernizacja budynków to podejmowanie decyzji i działań, mających za zadanie poprawę stanu technicznego budynku. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja budynków - błędy wykonawcze

Termomodernizacja budynków - błędy wykonawcze

Obserwacja rynku wykonawczego nie skłania do wysokiej oceny jakości robót dociepleniowych. Przeczytaj cały artykuł

Akcja Ekoszkoła zakończona

Akcja Ekoszkoła zakończona

Pierwsza edycja akcji Ekoszkoła, organizowanej przez Knauf Insulation, zakończyła się pomyślne. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu

Termomodernizacja domu

Słaba izolacja przegród budowlanych oraz stary, nieefektywny system ogrzewania powodują, że w kilkudziesięcioletnich... Przeczytaj cały artykuł

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Przeczytaj cały artykuł

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Termomodernizacja domu - dobra inwestycja

Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. Anonymous

  Ciekaw jestem ile osób dostaje takie dofinansowanie...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. A jeszcze ciekawsze, dlaczego dofinansują tylko biorących kredyt? Kto na tym najbardziej skorzysta? :wink:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Trzeba dużej naiwności, by wierzyć, że ktoś wywali kasę, by mniej zarobić! Budżet zarabia na nośnikach - ile jest "oleju" w cenie litra, ile jest "gazu" w cenie m3 ile "prądu" w cenie kWh? Dofinansowuje się tylko te działanie termomodernizacyjne, które nie przynoszą efektów. Tak dla zamydlenia oczu. Zarobią banki, budżet nie straci... Naiwnych nie sieją! Czy ktoś finansuje w Polsce rozwój napędów elektrycznych? Czy Fermy wiatrowe, fotowoltaikę Czy dofinansowywany jest odzysk ciepła z wentylacji, bateria bezdotykowa, szyba termo flotowa, skuteczna izolacja termiczna? Proszę sobie wyobrazić spadek sprzedaży węgla, gazu, benzyny, oleju, prądu o połowę! Jak dają nam telefon w promocji za zeta - to odbiorą sobie kasę z nawiązką w rachunkach za rozmowy czy w abonamencie! Jak dokładają do kolektorów słonecznych - to znaczy, ze odbiorą sobie w zużytej energii!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Anonymous

  Czy ktoś finansuje w Polsce rozwój napędów elektrycznych? Czy Fermy wiatrowe, fotowoltaikę Czy dofinansowywany jest odzysk ciepła z wentylacji, bateria bezdotykowa, szyba termo flotowa, skuteczna izolacja termiczna? Wyobraź sobie że w moim mieście bez problemu można uzyskać dofinansowanie do paneli słonecznych i przydomowej elektrowni wiatrowej...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-łazienki

E-ogródek

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Izolacja kauczukowa

x